Yeni bir Çin yılı geldi, bu yılki çiçekler geçen yıllara göre daha kırmızı. Çin’de yeni yılın kutlandığı bahar, yeni bir başlangıcı ve yeni umutları simgeliyor.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin’in Ay takvimine göre on ikinci ayın 29’unda düzenlenen Bahar Şenliği toplantılarında eski yılları gözden geçirerek, yeni yıl planları yapıyor, ülke çapındaki tüm etnik gruplara, Hong Kong, Makao ve Taiwan halkları ile yurt dışındaki Çinlilere ve Çin asıllı yabancılara mutlu yıllar diliyor.

Xi Jinping yeni yıl konuşmalarında, duygularını ve gelecekten beklentilerini ifade ederken sık sık baharın özelliklerini tasvir eden klasik şiirlerden alıntı yapıyor. Bu ünlü şiirler ve düzyazılar, bahar esintisi ve yağmur gibi kalplere dokunuyor, yüz milyonlarca insanı yeni yılda hayallerinin peşinden gitmeye teşvik ediyor.

Xi Jinping klasik şiirle baharı “aydınlatıyor”_fororder_VCG111192956848

“Bahar rüzgârları ılık, hayvanlar kış uykusundan uyanıyor, her şey baharın gelişini müjdeliyor.” Eskiden Song Hanedanı’nın tapınak törenlerinde söylenen bu dizeler, daha sonraları baharı tanımlayan klasik cümleler haline geldi.

Xi Jinping 2018 yılında yaptığı yeni yıl konuşmasının başında bu ünlü dizeleri kullanarak bahar esintisiyle her şeyin yenilenmesini tasvir etmiştir.