Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, salı günü Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile salgın önleme ve kontrol etme, biyolojik çeşitliliğin korunması ve yapay zekâ dâhil olmak üzere iş birliği konularını kapsayan bir telefon görüşmesi yaptı.

Xi, Çin’in biyolojik çeşitliliğin korunmasında, küresel kalkınma girişimlerini uygulamada, Afrika ve diğer bölgelerde üçlü iş birliğini yürütmede Fransa ile iş birliğine istekli olduğunu söyledi.

Xi, Çin ve Fransa’nın Beijing Kış Olimpiyatları ve Paris Olimpiyatları ev sahipliği konusunda da birbirlerini desteklemeleri gerektiğini belirtti.

Xi Jinping, dünyadaki son olayların Fransa’nın Avrupa Birliği’nin (AB) stratejik özerkliğini savunmakta haklı olduğunu bir kez daha gösterdiğini vurguladı:

“Sürekli üst düzey iletişim ve diyalog yoluyla Çin ile AB, anlayışı ve karşılıklı güveni artırmalı, yanlış anlamaları ve yanlış değerlendirmeleri azaltmalı, farklılıkları düzgün bir şekilde yönetmeli, Çin-AB ilişkilerinde siyasi liderliği güçlendirmeli ve Çin-AB ilişkilerinin istikrarını ve uzun vadeli gelişimini sağlamalıdır. İki taraf, Çinli ve Avrupalı ​​şirketlerin ve insanların ihtiyaçlarını yakından takip etmeli, dijital teknoloji, yeşil çevre koruma, teknolojik yenilik, tıp ve sağlık hizmetleri alanlarında iş birliği potansiyelini daha da açığa çıkarmalı ve iş birliğinin kapsamını genişletmelidir. Fransa’nın Çin-AB ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişimini teşvik etmede aktif bir rol oynaması umulmaktadır.”

Macron, Kunming Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin 15. Taraflar Liderler Zirvesi’ne başarıyla ev sahipliği yaptığı için Çin’i tebrik etti.

Macron, Fransa’nın ilgili alanlarda iki ülke arasındaki pragmatik iş birliğinde daha fazla sonuç elde etmek için Çin ile birlikte çalışmaya istekli olduğunu ve AB-Çin Yatırım Anlaşması’nın mümkün olan en kısa sürede yürürlüğe girmesini umduğunu söyledi.

Macron ayrıca Beijing Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmasında Çin’i desteklediklerini belirtti.