Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es Sisi ile telefon görüşmesi yaptı.

Xi Jinping, Mısır’ın Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) ile diplomatik ilişkiler kuran ilk Arap ve Afrika ülkesi olduğunu hatırlatarak, Çin-Mısır ilişkilerinin Çin-Arap ve Çin Afrika birliğinde örnek oluşturduğunu vurguladı.

Aşı konusunda Mısır’la iş birliğini artırmaya hazır olduklarına dikkat çeken Xi Jinping, Kuşak ve Yol inisiyatifinin ortaklaşa inşası başta olmak üzere pek çok alanda iş birliğini derinleştirmeye hazır olduklarını ifade etti.

Çin’in kırmızı çizgilerine saygı duyup tam destek verdiklerinin altını çizen Abdülfettah es Sisi, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kuruluşunun 100. yıl dönümü kutladı ve bu yılın Mısır ile Çin arasında diplomatik ilişki kurulmasının 65. yıl dönümü olduğunu dile getirdi.

Öte yandan Xi Jinping dün Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile telefon görüşmesi yaptı.

Yeni bir kalkınma modelini oluşturmayı hızlandırdıklarını ve daha üst düzey dışa açılmayı yürüttüklerini dile getiren Xi Jinping, bu sayede Kırgızistan dâhil olmak üzere dünya ülkelerine daha fazla fırsat sağlayacaklarını ve Kırgızistan’dan kaliteli tarım ürünleri ihracatını artırmak istediklerini kaydetti.

Sadır Caparov, Çin’in Kırgızistan’ın her zaman güvenebileceği iyi bir komşu, dost ve ortağı olduğunu hatırlatarak, Hong Kong, Xinjiang ve Taiwan gibi Çin’in temel çıkarlarını ilgilendiren konularda Çin’in tutumunu ve Tek Çin ilkesini sıkı bir şekilde desteklediklerini vurguladı.