Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Nepal Cumhurbaşkanı Bidhya Devi Bhandari ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Xi Jinping, görüşmede, Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından sonra, Çin ile Nepal’in karşılıklı olarak sağlanan kararlı destekle salgınla mücadelede derin bir iş birliği gerçekleştirdiğini hatırlattı.

Güney Asya’da salgında ikinci dalga yaşanırken, Nepal’in ciddi bir tehditle karşı karşıya bulunduğuna dikkat çeken Xi, Çin merkezi hükümeti ile Çin’deki yerel yönetimlerin ve sivil kuruluşların Nepal’e acilen ihtiyaç duyulan malzeme, donanım ve aşı gibi yardımlar sağlamanın yanı sıra, bu ülkedeki kurumlarla salgınla mücadele deneyimlerini paylaştıklarını belirtti.

Xi, Çin’in Nepal’e elinden gelen desteği sağlamaya devam edeceğini ifade etti.

Çin’in Nepal ile kalkınma fırsatlarını paylaşmaya, çok taraflı eşgüdüm ve iş birliğini yoğunlaştırmaya hazır olduğunu belirten Xi Jinping, iki ülkenin birlikte çok taraflılıkta ısrar etmesini ve gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarını savunmasını arzuladıklarını dile getirdi.

Bhandari ise Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) liderliğinde, Çin’in barışçıl kalkınma yolunda daha büyük başarılar elde edeceğine inandığını kaydetti.

Bhandari, “Çin’le ilişkilerine büyük önem veren Nepal, ‘Tek Çin’ politikasını kararlılıkla izleyecek, Çin’in ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü savunmasını kesinlikle destekleyerek, hiçbir gücün Nepal topraklarını kullanarak Çin karşıtı faaliyetlerde bulunmasına izin vermeyecek.” dedi.

Bhandari, Çin’e ülkesinin salgınla mücadelesine verdiği destek nedeniyle de teşekkür etti.