Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış törenine katılmak için Beijing’de bulunan Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile bir araya geldi.

Xi, görüşmede yaptığı konuşmada, Çin’in Özbekistan’ın güvenilir dostu ve ortağı olduğuna dikkat çekerek, Özbekistan’la birlikte kalkınma yolunda ilerlemeye hazır olduğunu belirtti.

Xi, iki ülke arasında 30 yıl önce diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinden bu yana ikili ilişkilerin sürekli geliştiğini ve iki ülkenin iş birliği boyutunu genişletmesi gerektiğini söyledi.

Xi, Özbekistan’da modern sektör yapısının tesisine Çin’in yardım etmeye ve Çin-Kırgızistan-Özbekistan demir yolu hattının inşası için fizibilite incelemesine hız vermeye hazır olduğunu aktardı. Xi, doğal gaz ve yenilenebilir enerji, Covid-19 aşısı ve ilacının geliştirilmesi, yoksullukla mücadele ve güvenlik gibi alanlardaki iş birliğinin artırılması önerisinde bulundu.

Mirziyoyev, Çin’in ilerici, demokratik ve modern bir ülke haline geldiğini söyleyerek, Özbekistan’ın “Tek Çin” politikasında ısrar ettiğini kaydetti. Ayrıca Çin’le birlikte Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin kaliteli inşasına birlikte katılacağını, Shanghai İş Birliği Örgütü gibi bölgesel işlerde eş güdümü artıracağını dile getirdi.