Shangdong ziyaretini sürdüren Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Shengli Petrol Sahası Keşif ve Ar-Ge Merkezi ve petrol platformuna gitti.

1950’li yıllarda Çin Halk Cumhuriyeti, petrol kaynağı konusunda büyük sıkıntı çekiyordu. İlk nesil petrolculer, uzak yerlere ulaşıp 1961 yılının Nisan ayında ülkenin iç kesimindeki Huaba Kuyusu’nda ilk petrol kaynağını buldu ve Çin’in kuzeyindeki petrol keşif ve geliştirme çalışması başladı.

Eski kuşak petrolcüler vatanın enerji ihtiyacını karşılamak için çabalardan, yeni nesil petrolcüler yenilik yaparak ve yüksek teknolojiler kullanarak petrol keşfi yapıyorlar. Günümüzde Shengli Petrol Sahası Keşif ve Ar-Ge Merkezi kapsamında 31 laboratuvar bulunmaktadır. Merkez, 20’den fazla ileri teknoloji projesini yürüterek 398 telif hakkını elinde tutmaktadır.

Shengli Petrol Sahası, aynı zamanda yeşil ve düşük karbon kavramını gelişim stratejisine ekledi. Enerji tüketiminde altı yıldır sürekli düşüş görülen sahada uygulanan CCUS projesiyle yeşil üretim zinciri gerçekleştirilerek petrol üretimi artırılırken karbondioksit boşaltımı azaltıldı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ziyaret sırasında Dongying Kentine bağlı Kenli Semti’nin Dongji Kasabası’ndaki Yangmiao Mahallesi’ne geldi. Xi, mahalle ziyaretinde Sarı Nehir’in çamurlarının biriktiği ve seli yavaşlatma havzasının bulunduğu bölgedeki sakinlerin güvenli yere taşınması hakkında bilgi aldı.