Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Beijing’de Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış törenine katılmak için Beijing’de bulunan Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda, Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez’le ayrı ayrı görüştü.

Xi, Polonya Devlet Başkanı Duda’yla yaptığı görüşmede, 5 yıl önce Polonya’ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında kış olimpiyat oyunları randevusunu yaptığını hatırlatarak, Duda’nın zorlukların üstesinden gelerek bu randevuyu gerçekleştirdiğini ve bunun Çin-Polonya dostluğunun uluslararası arenadaki sınamalara dayandığını gösterdiğini belirtti.

Xi, Çin’in Polonya’nın lojistik merkez inşasına katılmaya, bu ülkeden kaliteli ürünlerin ithalatını artırmaya ve Çinli işletmeleri Polonya’ya yatırıma teşvik etmeye devam edeceğini vurguladı.

Polonya Devlet Başkanı Duda, Çin’le ticaret ve yatırım iş birliğini geliştirip daha fazla tarımsal ürünlerin Çin piyasasına girmesini beklediklerini, Çinli işletmelerin yatırım yapmalarını olumlu karşıladıklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez’le görüşürken, Çin’in Arjantin’le geçen 50 yılda ikili ilişkilerde kaydedilen ilerlemelerden faydalanarak, her alandaki iş birliğini ilerletmeye hazır olduğunu ifade etti.

Arjantin Devlet Başkanı Fernandez, Çin’in dostu olan Arjantin’in “Tek Çin” ilkesinde ısrar ettiğini ve Çin’le devlet yönetimindeki deneyimlerin teatisini yapmaya istekli olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün ayrıca Monako’nun Devlet Başkanı olan Prens İkinci Albert ve Moğolistan Başbakanı Oyun-Erdene ile de görüştü.