Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Qinghai eyaletinin Haibei Tibet Özerk İli’ne bağlı Gangcha ilçesinde incelemelerde bulundu.

Qilian Dağları ve Qinghai Gölü’nde ekolojik çevre koruma çalışmalarını inceleyen Xi Jinping, Qinghai Gölü’nün çevre yönetimi ve biyoçeşitlilik koruma etkinliğini gözlemledi.

Bunun ardından Xi Jinping, Shaliuhe kasabasına bağlı Guoluo Zanggongma köyünde Tibet etnik grubuna mensup sakinlerin yaşam ve üretimi hakkında bilgi edindi. Xi Jinping, köy sakinlerine “Hepimiz bir aileyiz, hepimiz kardeşiz” diye seslendi. Xi, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılında Çin ulusunun daha sabit ve sağlam bir şekilde dünyada duracağını ve Çin ulusunun nar taneleri gibi birbirine sarılmasıyla daha güzel bir geleceğin herkesi bekleyeceğini ifade etti.

Gangcha ilçesi, Qinghai Gölü’nün kuzey kıyısı ve Qilian Dağları’nın güney eteğinde yer almaktadır. Göl çevresindeki önemli bir doğal ekolojik koruma alanı konumundadır. Qinghai Gölü çevresindeki çayır ve sulak alanın yaklaşık yüzde 50’i Gangcha ilçesinde bulunmaktadır. Yabani hayvan ve bitki kaynakları zengin ve çeşitlidir. Aynı zamanda burası, Çin’in koruma altındaki Çin antilobu ve Qinghai Gölü çıplak sazan balığının önemli yaşam alanı durumunda.

Guoluo Zanggongma köyü, 2 bin 400’den fazla nüfusa sahip bir Tibet hayvancılık köyüdür. 2017’de yoksulluktan kurtulan köyün 2020’de toplu ekonomik geliri 360 bin RMB’yi aştı, köy sakinlerinin kişi başına düşen harcanabilir geliri 12 bin 313 RMB’ye ulaştı.