Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Xi Jinping, Çin ve İran’ın Covid-19 salgınıyla mücadelede el ele vererek olumlu sonuçlar elde ettiğini, iki tarafın çekirdek çıkarlarını ilgilendiren konularda birbirine destek vererek iki ülke arasındaki karşılıklı stratejik güveni sağlamlaştırarak uluslararası adaleti savunduğunu kaydetti.

Çin’in İran’la birlikte iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıl dönümü fırsatıyla çeşitli alanlardaki iş birliği pekiştirerek iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini derinleştireceğine dikkat çeken Xi, Çin’in İran’ın egemenliği ve milli haysiyetini savunmasına kararlılıkla destek vererek salgınla mücadelede İran’a yardım sağlamaya devam edeceğini belirtti.

Xi ayrıca İran’ın nükleer sorunla ilgili kapsamlı anlaşma konusundaki rasyonel taleplerini destekleyen Çin’in İran’la koordinasyonu pekiştirerek iki tarafın ortak çıkarlarını koruyacağını vurguladı.

Çin’in Filistin sorununun bir an önce adil bir şekilde çözülmesi çabalarında oynadığı yapıcı rolü sürdüreceğine dikkat çeken Xi, İran’la bölgesel ve uluslararası işlerdeki iş birliğini güçlendirerek bölgedeki güvenlik ve istikrarı korumaya çaba harcayacağını da sözlerine ekledi.

Salgınla mücadeleye verdiği yardımlardan ötürü Çin’e teşekkür eden Ruhani, “tek Çin” ilkesini savunan İran’ın Çin’le ekonomi, ticaret ve enerji gibi alanlardaki stratejik iş birliğini pekiştirerek Kuşak ve Yol inşasını ortaklaşa ilerleteceğini kaydetti. Ruhani iki ülkenin son zamanlarda imzaladığı kapsamlı iş birliği anlaşmasının iki ülkenin gelecekteki iş birliği için parlak bir gelecek yarattığını kaydetti.

İran nükleer sorunuyla ilgili kapsamlı anlaşma ve Filistin-İsrail sorunu gibi bölgesel sorunlardaki adil tutumu nedeniyle Çin’e teşekkür eden Ruhani, tek taraflılık ve hegemonyacılığa karşı çıkma, kendi meşru hak ve çıkarlarını koruma, bölgesel barış ve güvenliği korumada Çin’le iletişimi pekiştirme arzusunu dile getirdi.