Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış törenine katılmak için Beijing’de bulunan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile bir araya geldi.

Xi, görüşmede yaptığı konuşmada, Vucic’in açılış törenine katılmasını olumlu karşıladıklarına işaret ederek, Çin ve Sırbistan’ın can dostu olduğunu, son yıllarda ikili ilişkilerde büyük ilerlemeler kaydederek altyapı tesisleri, enerji ve üretim kapasitesi gibi alanlarda önemli iş birliği projeleri hayata geçirdiklerini hatırlattı. Xi, özellikle pandemi günlerinde iki ülkenin birbirine destek olup, dostluğun yeni bir sayfasını açtığına değindi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dünyadaki büyük değişiklikler ve pandemi karşısında iki tarafın dostluğu sürdürüp, Kuşak ve Yol inisiyatifinin kaliteli inşasına birlikte katılması, çok taraflı uluslararası iş birliğini güçlendirmesi, esasını Birleşmiş Milletler’in oluşturduğu uluslararası sistemler ve düzeni koruması önerilerinde bulundu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, görsel şenliği olan Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış törenine hayran kaldığını ve Çin halkının samimiyetini ve dostluğunu hissettiğini belirtti.

Çin’in gerçek dostu olduklarını söyleyen Vucic, herhangi baskı ve zorluğun bu dostluğu değiştiremeyeceğini ve Çin’in temel çıkarlarını ilgilendiren sorunlarda daima Çin halkının yanında olacağını dile getirdi.

Vucic, Çin’le ekonomi, ticaret ve yatırım alanlarındaki iş birliği, beşeri iletişimi artıracaklarını ifade etti.

Vucic, pandemiden sonra Sırbistan-Çin ilişkilerinde daha büyük ilerlemelerin kaydedileceğine inandığını sözlerine ekledi.