Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış törenine katılmak için Beijing’de bulunan Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile bir araya geldi.

Xi, görüşmede yaptığı konuşmada, Çin ve Tacikistan arasındaki kapsamlı stratejik ilişkilerin tarihi bir seviyeye ulaştığını, Çin’in Tacikistan’la birlikte ikili ilişkilerinde yeni gelişmelerin kaydedilmesi için çaba harcayacağını belirtti.

Xi, Çin’in Tacikistan’ın ulusal bağımsızlığı ve egemenliğini savunmasını ve Tacikistan halkının kalkınma hedefini gerçekleştirmesini kararlılıkla desteklediğini vurguladı.

Xi, iki tarafın kalkınma stratejilerinin entegre edilmesini ilerleterek yeşil enerji, dijital ekonomi ve e-ticaret gibi alanlardaki iş birliğini derinleştirmesi gerektiğini kaydetti.

Xi, ayrıca Çin’in Tacikistan’dan kaliteli tarım ürünleri ithalatını artıracağını dile getirdi.

Xi, Çin’in Tacikistan’da salgınla mücadeleye yardım sağlayacağını, aynı zamanda Tacikistan ve diğer Orta Asya ülkeleriyle birlikte terörle mücadelede iş birliğini pekiştireceğini belirtti.

Rahman, Çin’in salgınla mücadele alanında Tacikistan’a verdiği yardımlar için teşekkür ederek bu alandaki iş birliğini sürdürmeye hazır olduklarını kaydetti. Ayrıca Çin’le birlikte Kuşak ve Yol inisiyatifinin kaliteli inşasına birlikte katılacağını dile getirdi.

Rahman, Çin’in Tacikistan’a yönelik yatırım ve ülkeden tarım ürünleri ithalatını artırması arzusunu da sözlerine ekledi.