Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Tanzanya Cumhurbaşkanı Samia Suluhu Hassan ve Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Denis Sassou-Nguesso ile ayrı ayrı telefon görüşmeleri yaptı.

Xi Jinping Tanzanya Cumhurbaşkanı Samia Suluhu Hassan ile görüşmesinde, iki ülke arasındaki geleneksel dostluğa vurgu yaptı. Tanzanya ile Çin arasındaki ikili ilişkilerin tarihi fırsatlarla karşı karşıya bulunduğuna dikkat çeken Xi, Çin’in Covid-19 salgınıyla mücadele, Kuşak ve Yol inşası, tarım, haberleşme, ulaştırma, turizm ve enerji alanlarında Tanzanya ile iş birliğini pekiştirmeye hazır olduğunu söyledi.

Tanzanya Cumhurbaşkanı Samia Suluhu Hassan, Tek Çin politikasında ısrarcı olduklarına işaret ederek, Taiwan, Hong Kong ve Xinjiang’a ilişkin meselelerde Çin’in tutumuna destek verdiklerini vurguladı. Hasan, Çin-Afrika İş Birliği Forumu Beijing Zirvesi’nde alınan kararları da etkin şekilde yerine getireceklerini belirtti.

Xi Jinping aynı gün Kongo Cumhurbaşkanı Denis Sassou-Nguesso ile de bir telefon görüşmesi yaptı. Xi Jinping görüşmede, Kongo tarafıyla el ele vererek, karşılıklı siyasi güveni güçlendireceklerini, ülke yönetimi konusunda deneyim paylaşımını yoğunlaştıracaklarını ve iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklığı yeni düzeye taşıyacaklarını ifade etti.

Denis Sassou-Nguesso ise, Çin’in iç işlerine karışma girişimlerine karşı çıktıklarını hatırlatarak, Çin ile iş birliğini sağlamlaştırmaya, Kuşak ve Yol inşasını birlikte yürütmeye ve iş birliğinin seviyesini yükseltmeye hazır olduklarını dile getirdi.