Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Tibet Özerk Bölgesi’nde incelemelerde bulunmak üzere 21 Temmuz sabahı uçakla Nyingchi Milin Havalimanı’na ulaştı. Xi, çeşitli etnik gruplardan kadrolar ve halklar tarafından sıcaklıkla karşılandı.

Xi ardından Niyang köprüsüne giderek Niyang ve Yarlung Tsangpo nehir havzasındaki ekolojik çevre koruma çalışmaları hakkında bilgi aldı. Öğleden sonra Xi, şehrin gelişim planlamasını, kırsal alanların canlandırılmasını ve parkların inşa sürecini incelemek için sırasıyla Nyingchi Şehircilik Planlama Müzesi, Nyingchi kasabasına bağlı Gala Köyü ve Gongbu Parkı’nı ziyaret etti.

22 Temmuz sabahı Xi Jinping, Nyingchi Tren İstasyonu’nda Sichuan-Tibet demir yolunun genel planlaması ve bu demir yolunun Lhasa-Nyingchi bölümünün inşaatı hakkında bilgi aldı, ardından buradan trenle Lhasa’ya gitti.

Çin’de ilk kez yüksek rakımda inşa edilen elektrikli demir yolu olan Lhasa-Nyingchi Demir Yolu, Tibet Yaylası’nın güneydoğusundaki Gangdise Dağları ile Himalayalar arasındaki vadide yer alır.

Lhasa-Nyingchi Demir Yolu hattının yüzde 90’ı deniz seviyesinden 3000 metre yüksekliktedir. 16 kez Yarlung Tsangpo Nehri’nin yukarısından geçen demir yolu hattının arazi ve jeolojik koşulları son derece karmaşık olmasından dolayı, buradaki inşaat son derece zordur.

6 yıllık inşayla tamamlanan Lhasa-Nyingchi Demir Yolu, yayla demir yolu inşası tarihinde yaratılan bir mucize sayılıyor.

Xi Jinping 22 Temmuz’da Drepung Manastırı, Barkhor Caddesi, Potala Saray Meydanı’na giderek etnik dinlerin ve antik kentin korunması, Tibet kültürel mirasının aktarılması gibi çalışmaları  inceledi ve halkla samimi iletişimde bulundu.