Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış törenine katılmak için Beijing’de bulunan Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile bir araya geldi.

Xi, görüşmede yaptığı konuşmada, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinden bu yana geçen 30 yılda ikili ilişkilerde büyük ilerlemeler kaydedildiğini belirtti.

Çin’in her zaman Türkmenistan’ın güvenilir dostu ve ortağı olarak, Türkmenistan’la karşılıklı yarar temelindeki iş birliğini derinleştirmeye ve ikili ilişkileri daha dinamik hale getirmeye hazır olduğunu söyledi.

Özellikle doğal gaz alanındaki iş birliğine değinen Xi Jinping, Çin’in bu alandaki iş birliği boyutunu genişletmeyi ve ortak refah hedefini hayata geçirmeyi istediğini kaydetti.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov, dün Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış törenine tanıklık ettiğini hatırlatarak, Beijing’in hem yaz hem kış olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapan ilk kent olmasından dolayı tebriklerini iletti.

Berdimuhamedov, Orta Asya-Çin doğal gaz hattının D bölümünün inşasına hız vereceklerini, Türkmenistan-Çin ilişkilerinde yeni sayfa açmaya çalışacaklarını dile getirdi.