Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Belçika Kralı Philippe Leopold Louis Marie, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 50. yıl dönümü vesilesiyle karşılıklı tebrik mesajı gönderdi.

Xi, Çin ile Belçika arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana, ikili ilişkilerin karşılıklı saygı ve yarara dayalı ortak kazanç temelinde sürekli geliştiğini anımsattı.

Xi, “Şahsınızla birlikte 2014 yılında ikili ilişkileri kapsamlı dostluğa ve iş birliğine dayalı ortaklık ilişkisi seviyesine yükselttik. Aradan geçen süre zarfında iki ülke arasında bütün alanlardaki iletişim ve iş birliğinde zengin sonuçlar alındı. Covid-19 salgını ortaya çıktıktan sonra iki ülke halkı birbirine destek vererek, ikili dostluk tarihinde yeni bir sayfa açtı. Belçika’yla ilişkilere büyük değer veriyorum. Şahsınızla beraber, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 50. yıl dönümü fırsatıyla, ikili ilişkileri sürekli geliştirmeye ve Çin ile Avrupa arasındaki ilişkinin gelişimine yeni katkılarda bulunmaya hazırım.” ifadelerini kullandı.

Philippe Leopold Louis Marie ise, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana ikili dostane ilişkilerin birçok alanda büyük ilerlemeler kaydettiğini hatırlattı.

Geçen süre içinde iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari iş birliğinde zengin sonuçlar elde edildiğini vurgulayan Kral Philippe, yerel yönetimler arasındaki temasların da yoğunlaştırıldığını kaydetti.

Kral Philippe, “Birçok defa Çin’i ziyaret ettim. Çin’in kazandığı başarılara ve ikili ilişkilerin gelişimine de tanıklık ettim. Belçika-Çin ilişkilerinin mevcut sağlam temelinin gelecekte daha da güçlendirilmesini bekliyorum.” ifadesini kullandı.

Çin Başbakanı Li Keqiang ile Belçikalı mevkidaşı Alexander De Croo da diplomatik ilişkilerin 50. yıl dönümü vesilesiyle birbirine tebrik mesajı gönderdi.