Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’la telefon görüşmesi yaptı. Biden Çin yeni yılını kutladı. Liderler ikili ilişkilerin yanı sıra önemli uluslararası ve bölgesel konular üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

Biden’ı ABD başkanı seçilmesi nedeniyle tekrar kutlayan Xi Jinping, Çin ve ABD halklarına mutlu bir Boğa Yılı dileğini ifade etti.

Xi Jinping, geçen 50 yıldan fazla sürede, uluslararası ilişkilerin en önemli bir parçasının Çin ile ABD arasındaki ilişkinin toparlanması ve gelişmesi olduğuna dikkat çekti.

İŞ BİRLİĞİ FAYDA GETİRİR ZITLAŞMA TEHLİKE OLUR

İş birliğinin iki taraf için tek doğru tercih olduğuna işaret eden Xi, Çin ve ABD’nin iş birliği yoluyla her iki ülke ve bütün dünya için faydalı olan birçok şey yapabileceğini, tam tersi iki tarafın zıtlaşmasının iki taraf ve bütün dünya için felaket getireceğini dile getirdi.

Çin ile ABD arasındaki ilişkilerin kritik bir dönemde bulunduğunu vurgulayan Xi, iki ülkenin beraber çaba harcayarak, Covid-19 salgınıyla mücadele etmek, dünya ekonomisinin canlanmasını ilerletmek ve bölge barışı ile istikrarını korumak için katkıda bulunmaları gerektiğini ifade etti.

Xi şunları söyledi:

“Çin ve ABD bazı konularda farklı fikirlere sahip olmalarına rağmen, önemli olan karşılıklı saygı gösterilmesi, eşit davranılması, fikir ayrılıklarının yapıcı yolla kontrol edilmesi ve çözülmesidir. İki ülkenin diplomatik kurumları, ikili ilişkilerdeki sorunlar ve önemli uluslararası ve bölgesel konular üzerinde derinlemesine temaslarda bulunabilir. İki ülkenin ekonomi, finans, yasa yürütme ve ordu gibi birimleri arasındaki temaslar da artırılabilir. İki taraf, birbirinin politika amaçlarını daha iyi anlamak için diyalog mekanizmalarını yeniden kurmalıdır.”.

Xi, Taiwan, Hong Kong ve Xinjiang gibi meselelerin Çin’in iç işleri olarak, Çin’in egemenliği ve toprak bütünlüğüyle alakalı olduğunu, ABD’nin Çin’in çekirdek çıkarlarına saygı gösterip, dikkatle hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Çin ve ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri olarak, özel uluslararası sorumluluk ve yükümlülük üstlendiğinin altını çizen Xi, iki tarafın Asya-Pasifik bölgesinin barışı ile istikrarını beraber savunarak, dünya barışı ve kalkınmasını hızlandırmak için tarihsel katkıda bulunması gerektiğini söyledi.

Biden ise, Çin’in uzun geçmişe ve yüce bir medeniyete sahip bir ülke olduğunu, Çin halkının de yüce bir halk olduğunu belirtti.

İki ülkenin çatışmalardan kaçınarak, iklim değişikliği gibi geniş alanlarda iş birliği yapabileceğine işaret eden Biden, Çin’le karşılıklı saygı ruhu temelinde, dürüst ve yapıcı diyalog yapmaya, yanlış anlama ve yanlış değerlendirmelerden kaçınmak amacıyla karşılıklı anlayışı artırmaya hazır olduklarını ifade etti.