Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Uluslararası İrtibat Departmanı Başkanlığı görevini yürüten Song Tao Beijing’de Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (KDHC, Kuzey Kore) Beijing Büyükelçisi Ri Ryong-nam’le görüştü.

Ri Ryong-nam, Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Kim Jong-un’un ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping’e ilettiği mesajı aktardı ve Kore İşçi Partisi 8. Ulusal Kongresi hakkında bilgi verdi.

Kim Jong-un’un, Çin’in küresel halk sağlığı kriziyle mücadele, orta halli refah toplumun inşasının tamamlanması ve yoksulluğu ortadan kaldırma başarılarını takdirle değerlendirdiği belirtildi.

Kim Jong-un, Kuzey Kore ve Çin arasındaki ilişkinin dünyanın özendiği bir ilişki haline getirilmesi ve dostluk ve birlik ile sosyalizm davasının yürütülmesinin Kuzey Kore İşçi Partisi ve halkının değişmez bir tutumu olduğunu ifade etti.

Song Tao ise Xi Jinping’ın Kim Jong’a gönderdiği mesajı okudu. Çin ve Kuzey Kore arasındaki geleneksel dostluğun iki iktidar parti, iki ülke ve iki halkın ortak değerli hazinesi olduğunu dile getiren Xi Jinping, ikili ilişkileri Kuzey Koreli yoldaşlarıyla birlikte koruyup geliştirmeye ve iki ülkenin sosyalist davasında yeni kazançlar elde etmeye hazır olduklarına işaret etti.