Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Beijing 2022 Kış Olimpiyatları’nın açılış törenine katılmak için Çin’de bulunan Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah el-Sisi ile bir araya geldi.

Xi Jinping, son yıllarda Çin ve Mısır arasında karşılıklı siyasi güvenin pekiştirildiğini, pratik iş birliğinin verimli sonuçlar verdiğini ve dayanışma içinde salgınla mücadele ettiğini, Çin ve Mısır arasındaki kapsamlı stratejik ortaklığının Çin ile Arap, Afrika ve gelişmekte olan ülkeler arasında bir model haline geldiğini hatırlattı.

Çin ve Mısır’ın kendi çıkarlarını savunmak, ortak kalkınmayı sürdürmek, halkların refahını artırmak ve dünyada adaleti korumak gibi mücadelelerdeki görüşleri ve stratejilerinin uyum içinde kaldığını dile getiren Xi Jinping iki tarafın yeni dönemde Çin-Mısır ortak kader topluluğunu oluşturma hedefine doğru kararlı bir şekilde ilerlemek için el ele vermesi gerektiğine dikkat çekti.

Xi Jinping, iki tarafın Kuşak Yol İnisiyatifi’nin ve Mısır’ın “Vizyon 2030” projesinin kenetlenmesini teşvik etmesi, Süveyş Kanalı Koridoru’nun geliştirilmesi gibi iş birliği projelerini yürütmesi ve küresel kalkınma girişimini yerine getirmek için iş birliğini sürdürmesi gerektiğine değindi.

İki ülkenin geçen yıl Afrika’da Covid-19 aşısının ilk ortak üretim hattını inşa etmek için iş birliği yaptığını belirten Xi Jinping, Mısır’a aşı desteği sağlamaya, aşıların ortak üretiminde iş birliğini genişletmeye ve Mısır’ın Afrika’da bir aşı üretim merkezi haline gelmesine yardımcı olmaya devam edeceklerini ve gelişmekte olan ülkelerde aşıya erişilebilirliği ve aşının satın alınabilirliği için katkıda bulunmak istediklerini ifade etti. Xi Jinping iki tarafın da ortaklaşa Çin-Arap ve Çin-Afrika toplu iş birliğine öncülük etmesi, yeni dönemde Çin-Arap ortak kader topluluğunun inşasını hızlandırması ve Çin-Afrika İş Birliği Forumu’nun 9 projesinde erken sonuçları elde etmesi ve Afrika’nın kalkınması ve yeniden canlandırılmasını teşvik etmesi gerektiğine işaret etti.

Abdulfettah el-Sisi, Kış Olimpiyatları’nın açılış töreninin muhteşem olduğunu ve büyük Çin’in güçlü ulusal gücü ve etkisini gösterdiğini belirtti. Mısır ve Çin arasındaki ilişkilerin uzun tarihe sahip olduğunu ve güçlü olduğunu dile getiren Abdulfettah el-Sisi, Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin ortak inşasının Mısır’ın ekonomik inşasını desteklediğini, Mısır ve Çin’in sanayi ve endüstriyel parkları genişletmesi gibi iş birliği yoluyla Mısır’ın kendi kalkınmasını hızlandırmaya hazır olduklarını kaydetti.

Abdulfettah el-Sisi, Çin’in temel çıkarlarını ve önemli kaygıları konusunda tutumunu desteklediklerini ve Çin’in gerçek iyi dostu olmak ve çeşitli zorlukların üstesinden gelmek için Çin ile birlikte çalışmak istediklerini ifade etti. Abdulfettah el-Sisi, Çin ile olan ilişkilerinden gurur duyduklarını açıkladı.