Aileye büyük önem veren Xi Jinping, anne babasına hürmette kusur etmeyip karısı ve çocuğuna sevgisini her fırsatta gösteriyor. Xi bir röportajında, “Mutlu bir ailem var. Eşim de ben de yoğunuz, ancak ailemiz için orta çaba gösteriyoruz.” demişti.

Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan 30 yıldan uzun süredir birlikte. Xi’nin ofisinde eşinin bir fotoğrafı duruyor. Fotoğrafta Peng, uzun yıllar sonra Liangjiahe’ye dönen Xi ile beraber. Çift daima birbiriyle uyumlu kıyafetler giyer, hareketleri adeta senkronizedir. Bu küçük detaylardan mutlulukları anlaşılabilir.

DÜĞÜN OLMADAN EVLENDİLER

Xi Jinping ve Peng Liyuan 1986 yılında birbirine ilk görüşte aşık oldu. Ertesi yıl eylül ayında Xiamen kentinde evlendiler. Xi’nin Xiamen’daki meslektaşı Wang Jinshui, çiftin düğün yapmadığını anımsıyor. O günlerde Xi’nin Xiamen’de evi yoktu ve yurtta kalıyordu. Evlendikleri gün Xi, meslektaşlarını davet ettiği sade bir yemek töreni düzenledi. Yemekten sonra Xi’nin yurt odasına gidip çay içtiler. Wang “Hiç hazırlık yapmamışlardı, çay fincanlarının bile yeterli olmadığını fark ettik. Çiftin iki çay fincanı vardı, dişlerini fırçalarken kullandıkları iki bardağı ve iki kaseyi de çıkardılar. Böylece altı çay fincanı oldu. Peng, kapı önünde 5 yuana büyük bir paket şeker satın aldı.” diye konuştu.

“EŞİMİ HER GÜN BİR KEZ ARIYORUM”

Evlendikten sonra pek birlikte kalamadılar. Çünkü ikisinin de kendi işi vardı. Ancak birbirlerine karşı hep anlayışlı oldular, ilişkileri için ellerinden geleni halen yapıyorlar. Peng, Xi’nin “iyi bir koca” ve “iyi bir baba” olduğunu söyledi.

14 Ağustos 2004 tarihinde Zhejiang eyaleti ÇKP Komitesi Sekreteri olarak görev yapan Xi Jinping, “Yan’anlıyım” adlı bir programa verdiği röportajda ailesindan bahsetti. Xi, “Mutlu bir ailem var. Eşim de ben de yoğunuz, ancak ailemiz için orta çaba gösteriyoruz. Her gün eşimi bir kere arıyorum.” ifadelerini kullandı.

“İKİSİ DE ALÇAK GÖNÜLLÜDÜR”

Xi Jinping ve Peng Liyuan’ın bir kızı var, kızlarının adı Mingze. Dürüst ve topluma faydalı bir insan olması, kızlarından en büyük beklentileri. Bu, Xi’nin aileye bakış açısını yansıtıyor.

Xi Fujian eyaletinin Ningde kentinden çalıştığı dönemde Peng Li Yuan, eşini birkaç kere ziyaret etti. Peng çoğu zaman ya kendisi otobüs bileti alıp Ningde’ya gider ya da Ningde’ye giden tanıdıklarının arabasıyla gelirmiş. Ningde’de Xi ile yakın temas kuran Xing Changbao, Xi ve Peng’ın alçak gönüllü olduklarını ve kendisine daima aile üyeleri gibi davrandıklarını söylüyor.

Xİ’NİN OFİSİNDE PENG’IN FOTOĞRAFI

Xi Jinping’in ofisinde Peng’ın bir fotoğrafı bulunuyor. 31 Aralık 2020 günü Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping yeni yıl konuşması yaptığı sırada arkasındaki kitaplıkta 21 fotoğraf duruyordu. Çoğu aile fotoğraflarıydı. Bir fotoğrafta Xi babası Xi Zhongxun’u tekerlekli sandalyeyle itiyor, eşi ve kızı da onlara şelik ediyor. Diğeri Xi’nin ailesiyle toplu fotoğrafı. Ayrıca, Peng Liyuan’ın gençken çekilmiş bir fotoğrafının da kitaplıkta olduğu görülüyor.

Xİ LİANGJİAHE HALKINA PENG’I TANITIYOR: İŞTE BENİM EŞİM

13 Şubat 2015 tarihinde Xi Jinping, ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri olarak yıllar sonra bir kez daha Liangjiahe’ye gitti. Liangjiahe köyünün girişinde, baraj inşası için canla başla çalışan gençlerin anısına bir anıt dikiliyordu. Ondan fazla köylü heyecanla Xi ile selamlaştı ve onun evine dönüşünü sıcaklıkla karşıladı. Xi kendisine eşlik eden Peng’ı Kuzey Shaanxi lehçesiyle böyle tanıttı:

“İşte benim eşim. Sizinle tanıştırmak istedim.”

Köylüler de Peng’la el sıkıştı ve “Liangjiahe’ye hoş geldiniz” dedi.

ÇİNLİ AİLELERİN SICAKLIĞI DETAYLARDA GİZLİ

Avustralya ziyareti sırasında “Xuelong” adlı buzkıran gemisinde incelemelerde bulunurken Xi Jinping, daha yüksek bir kabine bindiğinde, başını dönüp Peng Liyuan’a “Haydi gel” diyerek elini uzatmayı unutmadı. Hindistan’da salıncakta oturan Peng Liyuan, birkaç kere sallanıp yanındaki boş koltuğa hafifçe vurdu, Xi Jinping hemen salıncağa oturdu. İkisi de salıncakta yan yana sallandı. Xi Jinping, Kosta Rika’daki bir çiftlik evini ziyaret ederken, ev sahibinin verdiği tatlıdan sadece bir tane aldı ve tatlıyı ikiye bölerek bir parçasını Peng Liyuan’a verdi. Tüm bu detaylar, karı-kocanın birbirine derin ilgisinin bir göstergesi.

Xi Jinping’in şöyle bir sözü var:

“Bugünlerde toplum hızla değişiyor, insanlar çalışırken yemek yemeyi ve uyumayı bile unutabiliyor, geçinmek için sıkı çaba harcıyor. Ancak gerçek sevgiyi de unutmamak gerek. Mesafelerin sevgi bağını kesmesine izin vermemeliyiz. Günlük yoğunluğun içinde sevdiklerimizi ihmal etmemeliyiz.”