Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, Vietnam Cumhurbaşkanı Nguyen Xuan Phuc ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Xi görüşmede, Kuşak ve Yol inisiyatifi ile Vietnam’ın “İki Koridor ve Bir Ekonomik Çember” planının verimli şekilde kenetlenmesi, ayrıca iki ülke arasındaki ticaret iş birliğinin sürekli genişletilmesi gerektiğini dile getirdi.

Xi, iki ülkenin altyapı tesisleri inşasındaki bağlanırlığının pekiştirilmesi ve iki ülkenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına daha iyi hizmet verebilmek için yeni yükselen sektörlerdeki iş birliği potansiyelinin daha da geliştirilmesi önerisinde bulundu.

İki ülkenin halkları arasındaki iletişimin güçlendirilmesi gerektiğine de dikkat çeken Xi, iki ülke halklarının yürütülen iş birliğinden faydalanabilmesi için Çin’in Vietnam’a yardım projeleri uygulanmasını hızlandıracağını söyledi.

Xi ayrıca, iki ülke halkının yaşamlarının ve sağlıklarının güvenliğini etkili şekilde korumak amacıyla, iki tarafın Covid-19 pandemisiyle birlikte mücadele etmesi çağrısında bulundu. Xi, Çin’in salgınla mücadelede Vietnam’a yardımları sürdürmeye hazır olduğunu dile getirdi.

Nguyen Xuan Phuc ise, salgının üstesinden gelen Çin’in ekonomiyi canlandırmada ve mutlak yoksullukla mücadelede başarılar kaydettiğini anımsattı.

Phuc, “Vietnam ve Çin, birbirinin kardeşi ve komşusudur. Vietnam, güçlü bir sosyalist Çin’in kalkınmasını ve Çin’in izlediği bağımsız diplomasi politikasını daima destekliyor.” ifadelerini kullandı.

Phuc ayrıca, iki tarafın ticaret ve ekonomi, salgınla mücadele, gençlik ve kültürel iletişim gibi alanlardaki ikili iş birliğini güçlendirme, Vietnam-Çin ilişkisini yeni bir seviyeye taşıma ve bölgedeki barış ile sosyalizm davalarına katkılarda bulunma çağrısı yaptı.