Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, önceki gün 35. Afrika Birliği Zirvesi’ne tebrik mesajı göndererek, Afrika ülkeleri ve halklarını kutladı.

Bu yıl Afrika Birliği’nin kuruluşunun 20. yıl dönümü olduğuna değinen Xi, 20 yıldır, Afrika Birliği’nin ortaklaşa kendi kendini geliştirme ruhuyla Afrika’ya özgü gelişme yolunu aktif bir şekilde inceleyerek, bölgedeki bütünleşme inşasında önemli sonuçların elde edinilmesini ilerlettiğini kaydetti.

Xi, ayrıca Afrika Birliği’nin Afrika ülkeleriyle birlikte Covid-19 salgınıyla mücadeleyi koordine ederek bölgedeki barış, istikrar ve kalkınmayı koruduğuna, Afrika’nın uluslararası etki gücü ve konumunun sürekli yükseltilmesini tetiklediğine de işaret etti.

2021 yılının Çin-Afrika ilişkilerinin verimli geliştiği bir yıl olduğunu vurgulayan Xi, “Çin-Afrika İş Birliği Forumu 8. Bakanlar Toplantısı geçen kasımda başarıyla düzenlendi. Toplantıda önümüzdeki 3 yılda Afrika’yla ilgili iş birliği kapsamındaki 9 projeyi açıkladım, toplantıya katılan Afrika ülkeleri liderleriyle birlikte yeni dönemde Çin-Afrika kader ortaklığının oluşturulmasını destekliyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Xi, yeni durumda Çin’in Afrika tarafıyla birlikte toplantıda edilen sonuçları aktif bir şekilde yerine getirerek, Kuşak ve Yol inşasındaki iş birliği ve “Küresel Kalkınma Çağrısı”nın Afrika Birliği’nin “2063 Gündemi” ve serbest ticaret bölgesi inşasıyla entegre edilmesini hızlandırarak, Çin-Afrika iş birliğini daha yüksek kaliteli ve daha geniş alanları kapsayan gelişimine yönlendirerek, Çin-Afrika dostluğunun yeni sayfasını açacağını sözlerine ekledi.