Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2021 Çin-SİÖ (Shanghai İş Birliği Örgütü) Dijital Ekonomi Endüstrisi Forumu ve 2021 Çin Uluslararası Akıllı Sanayi Fuarı’na (Smart China Expo) tebrik mesajı gönderdi.

Xi mesajında, dijital ekonominin hızla geliştiği bir çağa girildiğini belirtti. 5G, yapay zeka, akıllı şehir gibi yeni teknolojiler ve yeni platformların güçlü gelişiminin küresel teknolojik inovasyonu, endüstriyel yapıları ve ekonomik ve sosyal kalkınmayı derinden etkilediğini söyleyen Xi, son yıllarda Çin’in dijitalleşme ve sanayileşmeyi pekiştirirken, dijital teknolojinin ekonomik ve sosyal kalkınma ile derin entegrasyonunu da teşvik ettiğini kaydetti.

Xi, SİÖ’nün kuruluşunun 20’inci yıl dönümü vesilesiyle ekonomik ve sosyal kalkınmaya ivme kazandırmak ve dijital ekonomik iş birliğinde yeni bir dönemi başlatmak için Çin’in Shanghai Ruhu’nda ısrar edip tüm SİÖ ülkeleriyle yoğun iş birliğine hazır olduğunu vurguladı.

2021 Çin-SİÖ Dijital Ekonomi Endüstrisi Forumu ve 2021 Çin Uluslararası Akıllı Sanayi Fuarı, 23-25 Ağustos günlerinde Çin’in Chongqing kentinde düzenleniyor.