Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde, Çin ile Türkiye arasındaki iş birliğinin esnekliğine ve büyük potansiyeline vurgu yaptı.

Görüşmede Xi, Covid-19 salgınıyla mücadelede iki taraf arasındaki yakın iş birliğinden övgüyle bahsetti ve ikili ilişkiler için yeni bir sayfa açıldığına dikkat çekti.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50’nci yıl dönümünün kutlanacağını kaydeden Xi, Çin’in ikili stratejik iş birliğini ilerletmek için Türkiye ile birlikte çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi, iki tarafın birbirinin temel kaygılarına saygı duyması ve stratejik karşılıklı güveni güçlendirmesi gerektiğini belirterek, Çin’in Türkiye’ye ulusal egemenliğini, bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü ve kalkınma stratejisini savunmasına verdiği desteği yineledi.

Çin’in Türkiye ile terörle mücadele ve güvenlik gibi alanlardaki iş birliğini güçlendirmeye hazır olduğunu kaydeden Xi Jinping, her iki tarafı, Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile Türkiye’nin “Orta Koridor” planı arasındaki sinerjiyi güçlendirmeye, ikili ticaretin yapısını iyileştirmek üzere yeni fikir ve tedbirler ortaya koymaya ve ekonomi ve ticaret alanlarındaki iş birliğini geliştirmeye çağırdı.

Covid-19 aşılarına dair iş birliğinden de bahseden Xi, iki tarafın da virüsün yaftalanmasına ve virüsün kaynağını bulma çalışmalarının siyasallaştırılmasına karşı çıkması gerektiğinin altını çizdi. Xi, Türkiye’ye Çin ile birlikte insanlık için ortak sağlık topluluğunu birlikte inşa etme çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kuruluşunun 100’üncü yıl dönümünü kutladı.

Türkiye’nin Çin ile ilişkilerin geliştirilmesine olan yakın ilgisini yineleyen Erdoğan, Covid-19 aşıları konusundaki iş birliğini geliştirmek istediklerini kaydetti.

Türkiye’nin Çin’in ulusal egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü savunmasına ve teröre karşı mücadelesine verdiği desteği dile getiren Erdoğan, hiç kimsenin Türkiye topraklarında Çin’in egemenliğine zarar veren ayrılıkçı faaliyetlerde bulunmaya kalkışmasına müsaade etmeyeceklerini sözlerine ekledi.