Guangxi eyaletindeki incelemelerini sürdüren Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, dün Liugong Makineler Şirketi ve Liuzhou yöresel yemeği Salyangoz Pirinç Eriştesi (Luo Shi Fen) üretim bölgesini ziyaret ederek şirketlerin reform ve inovasyon çalışmaları, imalat ve karakteristik endüstrilerin gelişimini inceledi.

Şirketlerin kendi güçlerine dayanarak inovasyon yapması çağrısında bulunan Xi, özel işletmelerin girişimcilerine moral verdi. 

1958 yılında kurulan Liugong Makineler Grubu, Çin’in ilk tekerlekli yükleyicisini üretti ve şu anda dünya çapında 20 üretim üssü ile Çin’in en büyük 100 makine endüstrisi kuruluşundan biri. Şirketin müşterileri 130’dan fazla ülke ve bölgeye yayılıyor.

Kendi gücüne dayalı inovasyon yeteneklerini geliştirmeye devam eden Liugong Grubu’nun Haziran 2015’te kurduğu Liugong Küresel Ar-Ge Merkezi, Çin’in hafriyat makineleri alanındaki tek ulusal teknoloji merkezi konumundadır. Ar-Ge merkezinin kurulmasından bu yana geçen 6 yıl içinde Liugong’un başvurduğu teknik patent sayısı 1358’i buldu.

Şirketin üretim, işleyiş ve Ar-Ge alanlarındaki bilgileri alan Cumhurbaşkanı Xi, yüksek nitelikli kalkınma ve inovasyonun son derece önemli olduğunu vurguladı.

Xi, “14. Beş Yıllık Plan’da önerilen yüksek nitelikli kalkınma tek çıkış yolumuzdur. Ekipman imalat endüstrisinin yüksek nitelikli gelişimi ise öncelik konumundadır” dedi.

Xi Jinping’den özel işletmelere destek açıklaması_fororder_guangxi xi-2

Liuzhou yöresel yemeği Salyangoz Pirinç Eriştesi (Luo Shi Fen) üretim bölgesinde bulunan Xi, yöresel yemeği büyük bir sektör haline getiren bu küçük işletmeyi övgüyle değerlendirdi.  

Guangxi eyaletinin Liuzhou kentinden kaynaklanan Salyangoz Pirinç Eriştesi (Luo Shi Fen) ülke çapında tanınmış fenomen bir yemektir. 1980’lerde Liuzhou Salyangoz Prinç Eriştesi Çin’de popüler hale gelerek 20’den fazla ülke ve bölgeye ihraç edildi, Liuzhou’nun tanıtım kartviziti ve Çin yemek kültürünün yurt dışına ihracatının bir temsilcisi haline geldi.

Xi Jinping’den özel işletmelere destek açıklaması_fororder_guangxi xi-3

Son yıllarda, bölgede Salyangoz Pirinç Eriştesi’nin sanayileşme ve markalaşma gelişimi hızlandırıldı. 2020’de Liuzhou’nun önceden paketlenmiş Salyangoz Pirinç Eriştesi’nin satış geliri 11 milyar yuana ulaştı ve 300 binden fazla iş imkanı yaratıldı. “Küçük bir pirinç eriştesi”,  “büyük bir endüstri” haline geldi.

Xi, “Özel işletmelerin gelişmesini teşvik ediyoruz, özel işletmeler zorluklarla karşılaştıklarında destek vereceğiz, zorluklarla karşılaştıklarında onlara yol göstereceğiz. Özel işletmelerin güvenle cesurca gelişmesini temenni ediyoruz” diye konuştu.