“1 Mayıs” Uluslararası İşçi Bayramı, tüm dünyadaki emekçilerin ortak bayramıdır. Alman düşünür, filozof, devrimci, eğitimci ve askeri teorisyen Friedrich Engels’in önderliğinde kurulan İkinci Enternasyonal’in 1 Mayıs 1890’ı ilk Uluslararası İşçi Bayramı ilan etmesinin üzerinden 131 yıl geçti.

1 Mayıs emeği temsil eder ve mücadeleye işaret eder. Bu özel günde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in bir emekçi olarak hikâyesini hatırlatalım.

“BİRLİKTE YEMEK, BİRLİKTE YAŞAMAK, BİRLİKTE ÇALIŞMAK”

1969’da 15 yaşındaki Xi Jinping, Beijing’den Sha’anxi eyaletinin kuzeyindeki Liangjiahe köyüne gitti. Xi, Sarı Plato’daki bu küçük, dışa kapalı köyde 7 yıl kaldı. O dönemde köyün üretim ekibinin lideri olan Zhang Qingyuan, Xi Jinping ve diğer Beijingli gençlerle her gün dağlık bölgeye gidip baraj ve basamaklı tarla yapmak gibi zor işlerde çalıştıklarını anlatıyor. Zhang’a göre Xi Jinping çalışırken tüm zorluklara katlanır, kırılgan bir şehirli gibi davranmazdı.

Xi Jinping bir gün köydeki tezekleri tarlalara götürürken yükü kaldırdığı sopa omuzlarını tahrip etmiş ve omuzları kanamaya başlamış. Xi, elbiselerini çıkarıp sopanın altına koyarak omuzlarının zarar görmesini önlemek istemiş, fakat bu yöntem işe yaramamış. Birkaç gün içinde Xi Jinping’in omuzları nasır tutmuş. Sonrasında da sopanın omuzlarını acıtmasından korkmasına veya sopanın altına kıyafetlerini sıkıştırmasına gerek kalmamış.

Yaz aylarında Liangjiahe’da güneş zehirli bir etki yaratır, hava kuru ve sıcaktır. Xi Jinping’in vücudu yaz güneşi altında kızardı, derisi döküldü. Bu acı, büyük bir şehirde yetişmiş bir gencin dayanabileceği türden bir acı değildir. Ama o dayandı, işini bitirmeden asla dinlenmeyen biriydi.

XI JINPING ÇALIŞIYOR

Yukarıdaki fotoğraf Fujian’de çekilmiş. 1989 yılında Fujian eyaleti ÇKP Ningde Komitesi Sekreteri olarak görev yapan Xi Jinping, yerel makamlardan binden fazla personelle kanalların onarımında çalışıyor.

1995’te, ÇKP Fujian Eyalet Komitesi Sekreter Yardımcısı ve ÇKP Fuzhou Kent Sekreteri olan Xi Jinping Minhou’daki Minjiang Nehri’nin alt kısımlarında set güçlendirme çalışmasında.

Yukarıdaki fotoğrafın hikâyesi Gansu’da geçiyor. 21 Ağustos 2019’da Gansu eyaletinde incelemelerde bulunan Xi Jinping, Gulang ilçesindeki Babu Kum Ormanı Çiftliği’ne gidiyor. İncelemeleri sırasında Xi, eline bir pulluk alıp kum kontrol çalışmasına katılıyor. Yanındaki köylü, “Cumhurbaşkanı Xi’nin fiziksel gücü yerinde mi?” diye soruyor. Xi, “O kadarı da var!” diyor.