Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in annesi Qi Xin, seçkin bir Çin Komünist Partisi (ÇKP) üyesi oldu.

ANNE VE OĞLU BİRBİRİNE YÜREKTEN BAĞLIDIR

1969 yılının ocak ayında 15 yaşına giren Xi Jinping de sırt çantasıyla Shan’anxi eyaletine bağlı Liangjiahe köyüne gitti. Xi, gençliğinin 7 senesini bu köyde geçirdi. Köy sakinleriyle aynı yerde yemek yiyen, aynı yerde oturan ve beraber çalışan Xi, bu sırada Çin Komünist Partisi üyesi olmak için 10 kez başvuru dilekçesini yazdı. Xi, 1974 yılında 20 yaşındayken ÇKP üyesi oldu.

Anne ve oğlu birbirine yürekten bağlıdır. Kendini parti, devlet ve halkın hizmetine adamak Xi Jinping’in annesiyle “anlaşması”dır.

DİSİPLİNLİ OLMAK

Aile eğitimini önemseyen Qi Xin, Xi Jinping’i büyüme sürecinde çok etkiledi. Qi Xin, oğlu Xi Jinping’e mektup yazarak Xi’nin her zaman kendisini sıkı disiplinle yönetmesi gerektiği uyarısında bulunuyordu.

2012 yılında ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı olmasından bu yana, Xi Jinping’in başını çektiği ÇKP Merkez Komitesi, partiyi en sıkı disiplinle yönetmeye büyük önem verdi.

“Dürüst, temiz ve hoşgörülü olmak” Xi Jinping’in annesiyle “anlaşması”dır.

Qi Xin’in çalıştığı Ulusal Yönetim Kurulu evine çok uzaktı. Qi Xin çocuklarıyla haftada bir kez görüşebilirdi. O her zaman işinin başındaydı ve işi hiç geciktirmez, çocukları hastalansa bile izin kullanmazdı.

Halkın güveni ve emanetiyle Xi Jinping yorulmadan hem yönlendirici hem de mücadeleci olarak çalışıyor. Xi, “Yoksullukla mücadele yolunda hiç kimse geride kalmaz, hiçbir millet yoldan sapmaz, Çin halkı, Çin Komünist Partisi ve Çin Komünist Partisi’nin yetkilileri sözünü tutar.” dedi.

Halkı her zaman baş tacı etmek ve kendini çalışmalarına adamak, Xi Jinping’in annesiyle yaptığı bir diğer anlaşmadır.