Xi Jinping’in annesi Qi Xin, 1930’lu yıllarda Çin’in Japonya’nın işgaline direndiği savaş sırasında devrimci yola girdi ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) üyesi oldu.

ANNE VE OĞLU BİRBİRİNE YÜREKTEN BAĞLIDIR

1939 yılının mart ayında 15 yaşındaki Qi Xin Çin devrimcisi oldu. Qi uzun zamandır en temel görevlerde çalışıyordu.

2000 yılının yazında Qi Xin Shanxi eyaletinin Suide ilkçesi Haojiaqiao köyünde vatandaşlarla sohbet ediyor.

1969 yılının ocak ayında 15 yaşına giren Xi Jinping de sırt çantasıyla Shanxi eyaletine bağlı Liangjiahe köyüne gitti. Xi, gençliğinin 7 senesini bu köyde geçirdi. Köy sakinleriyle aynı yerde yemek yiyen, aynı yerde oturan ve beraber çalışan Xi, bu sırada Çin Komünist Partisi üyesi olmak için 10 kez başvuru mektubu yazdı. Xi, 1974 yılında 20 yaşındayken ÇKP üyesi oldu.

Xi Jinping’in Liangjiahe’daki görüntüsü.
Xi Jinping annesi Qi Xin’in yaptığı dikiş setini hep yanına tuttu. Dikiş setinde Qi Xin’in “ana yüreği” anlamına gelen nakış yazısı bulunuyor.

Anne ve oğlu birbirine yürekten bağlıdır. Kendini parti, devlet ve halkın hizmetine adamak Xi Jinping’in annesiyle “anlaşması”dır.

DİSİPLİNLİ OLMAK

Aile eğitimini önemseyen Qi Xin, Xi Jinping’i büyüme sürecinde çok etkiledi. Qi Xin, makam ve mevkiye sahip olan oğlu Xi Jinping’e mektup yazarak Xi’nin her zaman kendisini sıkı disiplinle yönetmesi gerektiği uyarısında bulunuyordu.

Dürüst ve öz disiplinli olmak, Çin Komünist Partisi mensupları için vazifenin alt çizgisi olarak kabul ediliyor. 2012 yılında ÇKP Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı olmasından bu yana, Xi Jinping’in başını çektiği ÇKP Merkez Komitesi partiyi en sıkı disiplinle yönetmeye büyük önem verdi. Partinin etik kuralları ve yolsuzlukla mücadelede tarihi başarılar elde edildi.

“Dürüst, temiz ve bağışlayıcı olmak” Xi Jinping’in annesiyle “anlaşması”dır.

HER GÜN MÜCADELE

1989 yılının aralık ayında Xi Jinping ülkenin güneydoğusundaki Fujian eyaletinde görevlendirildi. 1000’den fazla yetkiliyle birlikte su kanalında tıkanıklığı giderme çalışmalarına katıldı.

Qi Xin’in çalıştığı Ulusal Yönetim Kurulu evine çok uzaktı. Qi Xin çocuklarıyla haftada bir kez görüşebilirdi. O her zaman işinin başındaydı ve işi hiç geciktirmez, çocukları hastalansa bile izin kullanmazdı.

Halkın güveni ve emanetiyle Xi Jinping yorulmadan hem yönlendirici hem de mücadeleci olarak çalışıyor. Xi, “Yoksullukla mücadele yolunda hiç kimse geride kalmaz, hiçbir millet yoldan sapmaz, Çin halkı, Çin Komünist Partisi ve Çin Komünist Partisi’nin yetkilileri sözünü tutar.” dedi.

Halkı her zaman baş tacı etmek ve kendini mücadeleye adamak, Xi Jinping’in annesiyle yaptığı bir diğer anlaşmadır.