Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün video konferans yoluyla Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansı Liderler Zirvesi’ne katılarak bir konuşma yaptı.

Xi Jinping’in konuşmasından satır başları şöyle:

İNSAN VE DOĞANIN UYUMU VURGUSU

Xi Jinping konuşmasında insan ve doğanın uyumlu şekilde bir arada var olmasının önemine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Xi: “İnsanlık doğaya dostça yaklaşıp doğayı korursa, doğa da insanlığa cömertçe karşılık verecektir. Ancak insanlık doğaya kötü muamele ederse, doğa da insanlığı acımasızca cezalandıracaktır. Bu yüzden insanlık doğaya sonsuz saygı beslemeli, doğayı etkin şekilde korumalı, doğa ile uyum içinde var olmalı ve böylece yerküreyi güzel bir yuva haline getirmelidir.” ifadelerini kullandı.

“İNSANLIĞIN YÜKSEK KALİTELİ GELİŞME YOLCULUĞUNU BAŞLATALIM”

Xi Jinping, meydan okumaların yanı sıra umut dolu bir çağda bulunulduğuna dikkat çekerek, ülkelerin ortak bir geleceğe kucak açıp, yüksek kaliteli gelişme sağlamak için ortak çaba harcamaları gerektiğini vurguladı.

Xi Jinping, tüm dünya ülkelerinin ekolojik medeniyet düşüncesi ekseninde insan-doğa uyumunu koordine etmeleri, yeşil kalkınma yolunda ilerlemeleri ve küresel sürdürülebilir kalkınmaya dinamizm katmaları gerektiğini söyledi.

Xi, halk merkezlilik ilkesi doğrultusunda sosyal adaletin korunması ve uluslararası hukuk temelinde adil ve rasyonel bir küresel yönetişim sistemi teşkil edilmesi çağrısında bulundu.

“EKOLOJİK MEDENİYET İNŞASINDA BÜYÜK BAŞARI KAYDETTİK”

Çin’in ekolojik medeniyet düşüncesi kapsamındaki çabalarına değinen Cumhurbaşkanı Xi Jinping, “Çin ekolojik medeniyet inşasında büyük başarı kaydetti. Kısa süre önce, Yunnan eyaletindeki fillerin göç yolculuğu sırasında, Çin’in vahşi hayvanların korunması için harcadığı çabalara şahit olduk. Ekolojik medeniyetin geliştirilmesi ve güzel bir Çin için inovasyon, koordinasyon, yeşillik, açıklık ve paylaşım ilkeleri çerçevesindeki yeni kalkınma modelini uygulamaya devam edeceğiz.” dedi.

“ÇİN DOĞA KORUMA ALANI İNŞASINI HIZLANDIRIYOR”

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ayrıca biyolojik çeşitliliği daha iyi bir şekilde korumak için, Çin’in milli parklar ve doğa koruma alanları sisteminin inşasını hızlandırdığını belirtti ve şunları ilave etti:

“Ekolojik sistemde en önemli, en özel ve biyolojik çeşitlilik bakımından en kapsamlı olan bölgeleri milli parklara çevireceğiz. Şu anda Çin’deki milli parkların yüzölçümü 230 bin kilometrekareyi geçti ve Çin’de yaşayan vahşi bitki ve hayvan türlerinin yüzde 30’u bu milli parklarda korunmakta.”

KARBON BOŞALTIM HEDEFLERİ İÇİN “1+N” SİSTEMİ UYGULANACAK

Çin 2030 yılına kadar karbon boşaltımını zirveye çıkarıp 2060 yılına kadar da karbon nötr seviyesine ulaşma taahhüdü vermişti. Xi, Çin’in taahhütlerini hatırlatarak, söz konusu hedeflere ulaşmak için “1+N” sisteminin devreye sokulacağını ifade etti.

Çin’in sanayi ve enerji yapısını sürekli iyileştirirken, yenilenebilir enerji kullanımını artıracağını dile getiren Xi, çöllerde ve kayalıklı arazilerde büyük ölçekli rüzgâr enerjisi tesisleri ve fotovoltaik (güneş) üsleri inşası gibi projelerin hayata geçirileceğini söyledi.