31 Temmuz 2015 tarihinde dünya Beijing’i kış olimpiyatları için seçti. 4 Şubat 2022 gününde ise, Beijing dünyayı hayran bıraktı.

Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları başlamadan bir gün önce, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping şöyle konuştu; “Sıfırdan başladık. 2015 yılında ‘Kış Olimpiyat Oyunları’na başarıyla başvurduk. O zaman ortaya koyduğumuz hedeflerin hepsini hayata geçirdik ve bugüne kadar çalıştık. Bu zor bir süreçti.”

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nı takdirle değerlendirdi. Bach, “Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları son derece başarılı. Sporcular çok mutlu oldular ve bu dönemki olimpiyat oyunlarından memnun kaldılar.” diye konuştu.

2014 yılının başında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Rusya’nın Soçi kentine ziyarette bulundu. Soçi temaslarında Cumhurbaşkanı Xi, 43 saat içinde düzenlenen 12 iki taraflı ve çok taraflı görüşmelerde Çin’in kış olimpiyat oyunlarına başvurma çalışmaları için çaba gösterdi. Xi’nin ortaya koyduğu “300 milyon kişinin kar sporlarına katılması” kavramı ise, Bach’da derin izlenim bıraktı.

Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’na başvurmasının kritik aşamasında Cumhurbaşkanı Xi, “Beijing’i seçerseniz, Çin halkları Beijing’de dünyaya muhteşem ve olağanüstü bir kış olimpiyat oyunları sunacaktır.” dedi.

2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları’nın kapanış töreninde ise Xi Jinping Çin’i temsil ederek dünyaya kış olimpiyat oyunları davetini sundu. Xi, “Ben ve milyonlarca Çin vatandaşı, 2022 yılında Beijing’de sizleri bekliyoruz!” diye hitap etti.

2021 yılının son gününde Xi Jinping yeni yıl kutlama mesajında, Çin’in dünyaya muhteşem bir kış olimpiyat oyunlarını sunacağını yineledi. Xi, dünyanın Çin’den beklentisinin yüksek olduğunu ve Çin’in bunun için hazır olduğunu kaydetti.

Çin’in kış olimpiyat oyunlarına başvurma ve düzenleme sürecinde Cumhurbaşkanı Xi Jinping daima öncülük etti.

DÜNYANIN İLK ÇİFTE OLİMPİYAT ŞEHRİ BEİJİNG OLDU

4 Şubat 2022 gününde, Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları başladı. Beijing dünya tarihinde ilk kez hem “Yaz Olimpiyat Oyunları”na hem de “Kış Olimpiyat Oyunları”na ev sahipliği yapan ülke oldu.

Aslında geçen 6 senede Cumhurbaşkanı Xi, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları için gayret gösteriyordu. 20 Ağustos 2015’te Xi Jinping Kış Olimpiyat Oyunları ile ilgili düzenlenen toplantıda, yeşil, paylaşım, dışa açılım ve dürüstlük dahil ev sahipliği kavramlarını ortaya koydu. Söz konusu altı kavram, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın başarılı düzenlenmesinin temelini teşkil etti.

Geçtiğimiz yıllarda Xi Jinping art arda 5 kez Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın yarışma alanlarında incelemelerde bulundu. Beijing, Yanqing ve Zhangjiakou dahil üç yarışma bölgesinde Xi Jinping’in izleri var.

Xi Jinping, “Biz kış olimpiyat oyunlarına en iyi şekilde ev sahipliği yapacağız. Dünyaya özel, güzel ve olağanüstü bir kış olimpiyat oyunlarını sunacağız.” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan, Cumhurbaşkanı Xi, Çinli sporcuların Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’na en iyi bir şekilde hazırlanarak katılmalarını da istedi. Xi, konu hakkında “Halihazırda Çin’in buz ve kar sporlarına bakıldığında, buz sporlarımız kar sporlarımızdan daha güçlü duruyor. Dolayısıyla buz sporlarımızın avantajları korunmalı, kar sporlarımızın daha geliştirilmesi lazım.” diye konuştu.

Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’na Çin milli takımı ilk kez tüm branşlarda katıldı. Çinli sporcular, Kış Olimpiyat Oyunları’nın 35 branşında ilk kez yarıştı.

Son yıllarda Cumhurbaşkanı Xi, buz ve kar sporlarını çalışan milli takımı birkaç kez ziyaret etti. Xi Jinping, ziyaretler boyunca antrenör ve sporcularla derin fikir alışverişinde bulundu ve onları teşvik etti.

Çin’in kış olimpiyat oyunlarına başarıyla başvurmasından Ekim 2021’e kadar, Çin’de buz ve kar sporlarına katılan kişi sayısı 346 milyonu buldu.

Çin, Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’na dair taahhütlerini yerine getirdi.

Cumhurbaşkanı Xi, “Çin, kış olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapmasıyla bir yandan bu alandaki spor düzeyini yükseltti, diğer yandan halklar arasında buz ve kar sporlarını iyi şekilde tanıttı. Çin’de buz ve kar sporlarının kalitesi de arttı.” dedi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, “Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’e bir altın madalya vermek istiyorum!” diye konuştu. Tıpkı Bach’in dediği gibi, olimpiyat oyunlarının yaygınlaştırılması konusunda Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping şampiyon ünvanını hak ediyor.