Çin’in geleneksel Bahar Bayramı ile 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın kesiştiği bu özel dönemde Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yoğun bir Olimpiyat gündemiyle temas ve çalışmalarını sürdürüyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 4 Şubat günü başkent Beijing’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. İki lider, ülkelerinin “demokrasi, kalkınma, güvenlik ve düzen” olmak üzere dört alandaki ortak duruşunu beyan etti. Görüşmede, dünyaya diyaloğu geliştirme, karşılıklı güveni artırma ve fikir birliğini güçlendirme yönünde önemli sinyaller verildi.

2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış töreni 4 Şubat akşamı Çin Ulusal Stadyumu’nda (Kuş Yuvası) düzenlendi. Xi Jinping, törende oyunların resmen başladığını ilan etti.

Cumhurbaşkanı Xi, 5 Şubat günü Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sisi, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ile ikili görüşmelerde bulundu.

Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan, aynı gün Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın yabancı konukları onuruna bir öğle yemeği verdi.

Cumhurbaşkanı Xi, öğleden sonra ise Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Ekvador Cumhurbaşkanı Guillermo Lasso, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid el Nahyan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad el Sani ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile ikili görüşmeler yaptı.

Xi Jinping, 5 Şubat günü saat 20.00 sıralarında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres’i uğurlayarak, o günkü diplomatik temaslarını tamamladı.

Bir günde konukların onuruna verilen bir yemeğe ve on ayrı görüşmeye katılan Xi Jinping, her toplantı arasında sadece 10 dakika dinlenme fırsatı buldu. Cumhurbaşkanı Xi, yoğun tempoya karşın tüm konuklarını sıcak ve samimi bir dil ve tavırla ağırladı.

Xi Jinping, 6 Şubat günü Singapur Cumhurbaşkanı Halime Yakub, Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda, Pakistan Başbakanı İmran Han, Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Lüksemburg Grand Dükü, Monako Prensi 2. Albert ve Moğolistan Başbakanı Oyun-Erdene ile de görüştü.

Cumhurbaşkanı Xi’nin Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları sırasında katıldığı iki taraflı diplomatik etkinlik sayısı 20’ye ulaştı.

70 ülke ve uluslararası kuruluştan 170 temsilci, 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’na katıldı.

Xi Jinping’in yoğun diplomatik temasları tüm dünyaya yeni dönemde Çin’in güven, sevgi ve saygı uyandıran büyük ülke imajını gösterdi.