4 Şubat’ta Çin halkı Beijing Kış Olimpiyatları için geri sayıma başlayacak. 1 milyar 400 milyon Çinli, ilk kez kış olimpiyatları meşalesini kucaklayacak.

Çin Cumhurbaşkanı Xijinping, uzun bir zamandır ülkedeki kış buz ve kar sporlarına büyük ilgi göstermektedir. Kendi de bir “spor hayranı” olan Xi, buz ve kar sporlarının mutlaka teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.

7 Şubat 2014’de Rusya’ya davet edilen Cumhurbaşkanı Xi, Soçi Kış Olimpiyatları’na katılan Çin spor takımını ziyaret etti.

Xi, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach’a, “Çin’deki kar ve buz spor projeleri Shanhaiguan’a girmez, kar ve buz sporları Shanhaiguan içinde teşvik edilebilirse, iki ila üç milyar insanın katılması bekleniyor. Dolayısıyla Çin’in buz ve kar sporlarının meşalesi ateşlenecek.” dedi.

2015 yılında, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin 2022 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapma hakkını oylamasından önce, Xi video aracılığıyla bir konuşma yaparak şunları söyledi:

“Çin halkı bu fırsatı dört gözle bekliyor. Beijing’i seçerseniz inanmak istiyorum ki, Çin halkı kesinlikle Beijing’de dünyaya harika, sıra dışı ve olağanüstü bir Kış Olimpiyatları sunacak.”

31 Temmuz’da Hebei eyaletindeki Zhangjiakou kentine ev sahipliği yapma hakkı verildi.

2019’da Bach, Beijing’deki üç yarışma alanını incelerken, iki ila üç milyar insanın buz ve kar sporlarına katılmasının teşvik edilmesiyle, buz ve kar sporları dünyasında büyük bir değişiklik olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Xi, başlangıçtan beri Beijing Kış Olimpiyatları’nın hazırlık çalışmalarını yakından takip ediyor. Xi, 18-19 Ocak günlerinde Beijing, Yanqing ve Zhangjiakou dâhil kış olimpiyatlarının 3 yarışma alanında incelemelerde bulundu. Ardından kış olimpiyatlarının hazırlık çalışmaları toplantısına bizzat başkanlık etti ve ilgili çalışmaların kaliteli şekilde yürütülmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Xi’nin teşvikiyle, Çin’de buz ve kar sporları yaygınlaşıyor, halkın katılımı her geçen gün artıyor. Özellikle başkent Beijing’de, kısa pist sürat pateni gibi dallarda uzun süredir egzersiz yapan çocukların sayısı 10 bini aştı. Bu rakam, Kuzey Amerika kıtasındaki bazı kentleri bile geçti. Son 5 yılda Çin’deki oda içi patinaj alanlarının sayısı 157’den 388’e kadar arttı. Kayak merkezlerinin sayısı ise 568’den 770’e yükseldi. 2018 yılında Çin’in tropikal şeridindeki ilk hokey alanı Hainan eyaletinin Sanya kentinde açıldı.

2018 yılında Güney Kore’nin Pyeongchang kentinde düzenlenen kış olimpiyatlarının kapanış töreninde Cumhurbaşkanı Xi Jinping tüm dünyayı davet etti: “Ben ve 1,4 milyar Çin halkı, dünyadaki dostları 2022 yılında Beijing’e bekliyoruz!”

Çin halkı, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’na sizleri bekliyor.