Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Tibet Özerk Bölgesi’nin barışçıl kurtuluşunun 70. yıl dönümü dolayısıyla yılın 8. inceleme gezisini Tibet’e gerçekleştirdi ve bölgedeki etnik gruplarla bir araya geldi.

21 Temmuz günü öğleden sonra Nyingchi kentine varan Xi Jinping, burada etnik grupların temsilcileri tarafından sıcak bir şekilde karşılandı. Xi Jinping, önce Niyang Nehri Köprüsü’ne giderek Yarlung Zangbo Nehri ve Niyang Nehri havzasındaki ekoloji ve doğa koruma bölgelerinin inşası hakkında bilgi aldı. Xi, sonra Nyingchi Şehir Planlama Müzesi’nde Nyingchi’nin inşa süreci ve gelişme planını inceledi. Sonra da Bayi bölgesine bağlı Gala köyüne gidip parti inşasında liderliğin rolüne ilişkin tanıtımı dinleyen Cumhurbaşkanı Xi, bölgedeki yeşillendirme durumunu öğrendi ve altyapı tesislerini ziyaret etti.

22 Temmuz’da Nyingchi Tren Garı’na gelen Xi Jinping, Sichuan-Tibet Demiryolu’nun, özellikle demiryolunun Lhasa-Nyingchi bölümünün inşası hakkında yetkililerle temaslarda bulundu. Aynı gün öğleden sonra Xi Jinping, Tibet’in merkezi Lhasa’nın batısında yer alan Drepung Tapınağı’nı ziyaret ederek, Tibet’teki din işleri ve Drepung Tapınağı’ndaki “yönetimde yaratıcılığın güçlendirilmesi” odaklı çalışmalar hakkında bilgi aldı. Xi Jinping daha sonra Lhasa’nın kültür sokaklarından biri olan Barkhor Sokağı’nda yürüyüşe çıktı; yöresel hediyelik eşya mağazalarını gezdi; Tibet’te turizm, kültürel inovasyon, yerel etnik kültürlerin devam ettirilmesi ve korunması çalışmalarını inceledi. Xi Jinping, oradan Potala Sarayı Meydanı’na gelerek çeşitli etnik gruplara mensup vatandaşlarla görüştü. Cumhurbaşkanı Xi aynı günün akşam saatlerinde Tibet Halk Toplantı Sarayı’nda düzenlenen kültür ve sanat gösterisini yerel halkla birlikte izledi.

Cumhurbaşkanı Xi, Tibet’teki inceleme gezisinde, bölgenin siyaset ve din temsilcileriyle de ayrı ayrı görüşmeler yaptı. Çin Komünist Partisi (ÇKP) Tibet Özerk Bölgesi Komitesi ve yerel hükümetin çalışma raporunu dinleyen Xi, ÇKP’nin Tibet’e yönelik yönetim stratejisinin yerine getirilmesi, bölgede kalıcı refahın sağlanması ve bölgenin kaliteli gelişmesinin ilerletilmesi gerektiğini belirtti.

Xi, ayrıca bölgedeki Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun bazı subay ve askerleriyle de görüştü.