Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün video konferans yoluyla 2. Birleşmiş Milletler (BM) Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı’nın açılış törenine katılarak burada bir konuşma yaptı.

Xi Jinping konuşmasında, ulaştırmanın ülkeleri birbirine bağlayarak dünyayı küresel bir köy haline getirdiğini belirtti.

Ulaştırmanın ekonomi ve medeniyetin nabzı olduğuna işaret eden Xi, dünya tarihi boyunca kadim İpek Yolu’ndan çağdaş ulaştırma şebekesine kadar tüm ulaştırma yollarının ekonomik kaynaşmayı ve kültürel değişimi güçlendirdiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Xi, dünyanın bir yüzyılda ender rastlanabilecek değişimlerden geçtiği ve son asrın en şiddetli pandemisiyle karşı karşıya geldiği bir dönemde, ekonomik gelişme ve halkın yaşamının iyileştirilmesinin önünde ciddi meydan okumaların bulunduğuna dikkat çekti.

Xi, tüm meydan okumalara rağmen dünya ülkelerinin gelişme eğilimine ayak uydurarak küresel ulaştırma iş birliğini pekiştirmeleri, altyapı tesisleri arasında kapsamlı bağlantıyı kuvvetlendirmeleri, ticaret ve yatırım kolaylığı ile medeniyetlerin kaynaşmasını hızlandırmak için ortak çaba harcamaları gerektiğini vurguladı.

Xi Jinping yalnızca dışa açıklık, kapsayıcılık ve kapsamlı bağlantı ilkelerinin baz alınması halinde ülkelerin çifte kazanç elde edebileceğini vurguladı.

Xi, altyapı tesisleri arasındaki kapsamlı bağlantı güçlendirilirken, sistem ve kurallar konusunda koordinasyonun yoğunlaştırılacağını, ülkeler arasındaki kara, deniz ve hava yolları ile internet bağlantısının da güçlendirileceğini belirtti.