Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’le telefon görüşmesi yaptı.

Xi Jinping, görüşmede “Son yıllarda, BM ender rastlanan güçlükler yaşadı, ancak çok taraflılık da artan bir destek aldı. Çok taraflılık, BM, uluslararası hukuk ve ülkeler arasındaki iş birliğinden ayrı düşünülemez. Dünyanın gerçek anlamda bir çok taraflılığa ihtiyacı var.” ifadelerini kullandı.

Ülkelerin tek taraflılık ve hegemonyacılıktan uzak durarak, çok taraflılık adıyla küçük gruplar oluşturmak suretiyle ideolojik çatışmalara girmemesi gerektiğini vurgulayan Xi, Çin’in BM’nin ve Genel Sekreter’in çalışmalarına detsek vermeye ve gerçek anlamdaki çok taraflılığı savunmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Günümüzde uluslararası toplumun en önemli görevinin Covid-19 salgınıyla mücadele etmek olduğuna dikkat çeken Xi Jinping, tüm ülkelerin iş birliğini güçlendirmesi, büyük ülkelerin ise daha çok kamusal ürünler sağlaması gerektiğini belirtti.

Çin’in 80’i aşkın gelişmekte olan ülkeye aşı yardımında bulunduğunu ve 50’den fazla ülkeye aşı ihraç ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Xi, Çin’in ayrıca BM Barış Gücü’ne ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne aşı sağlama kararı aldığını, COVAX’a verdiği olumlu destekle de “bağışıklık uçurumu”nun kalkması için çabaladığını kaydetti.

Xi Jinping, “İklim değişikliğiyle mücadele, dünya için önemli bir çalışma. Çin, 2030 yılından önce karbondioksit emisyonunda zirveye ulaşma ve 2060 yılından önce de karbon nötrlüğü elde etme hedeflerini açıkladı. Çin, iklim değişikliğiyle mücadeleye somut imkânlarına uygun olarak azami katkı sunacak, ortak ancak farklılaştırılmış sorumluluk ilkesi doğrultusunda uluslararası iş birliğini hızlandırmaya devam edecek.” dedi.

Çin’in Güney-Güney iş birliğini yürütmek ve gelişmekte olan ülkelere yardım sağlamak için elinden geleni yaptığına işaret eden Xi, Çin’in birçok önerisinin ve özellikle Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin aynı gayeyle ileri sürüldüğünü, Çinlilerin sözlerini mutlaka yerine getireceğini ifade etti.

Xi, “Bu yıl Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kuruluşunun 100. yılı kutlanacak. Çin, yoksullukla mücadelede kapsamlı başarılar elde ederken orta halli refah toplumunun inşasında da önemli başarılara imza attı. Bu yıl, ayrıca Çin’in BM’deki meşru koltuğuna yeniden kavuşmasının 50. yıl dönümü. Çin, BM ile iş birliğini güçlendirmeye ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin uygulanmasını hızlandırmaya hazır.” dedi.

BM Genel Sekreteri Guterres, görüşmede ÇKP’nin kuruluşunun 100. yılını ve Çin’in BM’deki meşru koltuğuna yeniden kavuşmasının 50. yıl dönümünü kutladı.

Guterres, “BM, Çin’in yoksullukla mücadelede kazandığı büyük başarıları, çok taraflılığa ve BM’nin çalışmalarına verdiği sağlam desteği, ulusal katkı hedeflerini ve küresel iklim değişikliğiyle mücadele için aldığı önemli tedbirleri takdir ediyor. BM, salgına karşı yürütülen uluslararası mücadeleye, özellikle gelişmekte olan ülkelere Covid-19 aşılarının adil bir şekilde dağıtılmasını sağlamaya ve dünya ekonomisinin canlanmasını ve büyümesini teşvik etmeye yaptığı önemli katkılardan dolayı Çin’e teşekkür ediyor.” ifadelerini kullandı.

Çin’in çok taraflılık sistemi için son derece büyük önem taşıdığına işaret eden Guterres, dünyanın barış ve güvenliği, biyoçeşitliliğin korunması, iklim değişikliğiyle mücadele ve gelişmekte olan ülkelerin sürdürülebilir kalkınma gerçekleştirmelerine yardım gibi alanlarda Çin’le daha sıkı iş birliği yapmak istediklerini sözlerine ekledi.