CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP)  yüzüncü yılı ve Rusya-Çin İyi Komşuluk ve Dostluk İş Birliği Anlaşması’nın imzalanmasının 20. yıl dönümü münasebetiyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile video konferans görüşmesi gerçekleştirdi.

Xi ve Putin görüşmesi ardından yayınlanan ortak bildiride, Çin-Rusya iş birliğinin uluslararası ilişkilere örnek teşkil ettiğini kaydedildi.

Xi Jinping, anlaşmanın her iki ülkenin temel çıkarlarıyla uyumlu olduğunu, barış ve kalkınma temalarını yansıttığını ve insanlık için ortak bir geleceğe sahip uluslararası ilişkiler ve topluluk inşa etmenin canlı bir örneği olduğunu söyledi. İkili 19 Mayıs’ta ikili nükleer enerji iş birliği projesinin temel atma töreninde bir araya gelmişti.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, çevrim içi toplantı Rusya-Çin İyi Komşuluk ve Dostluk İş Birliği Anlaşması’nın imzalanmasının 20. yıl dönümüne denk geldi. Kremlin, Xi ve Putin’in ülkeleri arasındaki mevcut durumu ve stratejik ortaklık beklentilerini değerlendirdiklerine değindi.

Uzmanlar görüşmenin, Batı’nın baskıları karşısında iki ülkenin ikili ilişkileri derinleştirme ve küresel stratejik istikrarı korumak için birlikte çalışma konusundaki kararlılığını gösterdiğinin altını çiziyor.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi’ne bağlı Rusya, Doğu Avrupa ve Orta Asya Çalışmaları Enstitüsü’nde araştırmacı olan Yang Jin Global Times’a verdiği demeçte, “Çevrim içi toplantının zamanlaması, iki liderin ikili ilişkilere ve üst düzey stratejik ortaklığa büyük önem verdiğini gösteriyor.” dedi.

Öte yandan bildiride, 2001’de Putin ve eski Çin Cumhurbaşkanı Jiang Zemin tarafından imzalanan Rusya-Çin İyi Komşuluk ve Dostluk İş Birliği Anlaşması’nın uzatılmasına karar verildiği açıklandı.