Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Aleksandar Vucic’i yeniden Sırbistan Cumhurbaşkanlığı’na seçilmesinden dolayı tebrik etti.

Xi, bugün Aleksandar Vucic’e gönderdiği tebrik mesajında son yıllarda Çin ile Sırbistan arasındaki kapsamlı ortaklık ilişkilerinde hızla gelişme eğiliminin korunduğunu, iki ülke arasındaki karşılıklı siyasi güvenin sağlam olduğunu, somut iş birliğinde zengin sonuçlar elde edildiğini hatırlattı.

Xi, iki ülkenin uluslararası arenadaki değişiklikler karşısında birbirine saygı göstererek eşit davrandığına, insanlık için kader ortaklığı inşasını birlikte ilerlettiğine, uluslararası adaletin korunmasına olumlu katkılar yaptığına dikkat çekti.

Çin-Sırbistan ilişkilerinin geliştirilmesine önem verdiğine ve Cumhurbaşkanı Vucic’le kurulan iyi çalışma ilişkisine ve dostluğa değer verdiğine işaret eden Xi, Vucic’le birlikte ikili stratejik temasları yoğunlaştırmak, karşılıklı siyasi güveni pekiştirmek, her alanı kapsayan karşılıklı yarara dayalı iş birliğini genişletip derinleştirmek ve ikili ilişkilerin gelişmesinde yeni ilerlemelerin kaydedilmesini sağlamak için ortak çaba harcayacağını ifade etti.