Dünyanın inşa halindeki en büyük hidroelektrik santrali olan Baihetan hidroelektrik santralinin ilk grup üretim üniteleri bugün resmen hizmete girdi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Baihetan Hidroelektrik Santrali’nin ilk grup üretim ünitelerinin kullanıma açılması nedeniyle bir tebrik mesajı gönderdi.

Xi, tebrik mesajında “Batıdan Doğuya Elektrik İletimi” projesi kapsamındaki önemli bir ulusal proje olan Baihetan Hidroelektrik Santrali’nin günümüzde dünyada inşa edilmekte olan en büyük ve en çok teknolojik zorluklarla karşılaşan hidroelektrik projesi konumunda olduğuna işaret ederek santralde bulundurulan, tek ünite kapasitesi bir milyon kilovata ulaşan dünyanın en büyük hidrotürbin jeneratör setinin Çin’de üst düzey ekipman üretiminde gerçekleştirilen büyük bir atılım olduğunu kaydetti.

Xi Jinping, tüm tarafların Baihetan Hidroelektrik Santrali’nin takip çalışmalarını ilerleterek karbon zirvesi ve karbon nötr hedefine ulaşılmasına, ekonomik ve sosyal kalkınmanın genel yeşil dönüşümünün hızlandırılmasına daha fazla katkı sağlaması arzusunu dile getirdi.

Baihetan Hidroelektrik Santrali, Çin’in güneybatısındaki Yunnan ve Sichuan eyaletlerinin bitişik olduğu, Yangtze Nehri’nin üst kısmı olan Jinsha Nehri’nde yer almaktadır.

Üç Boğaz Grubu (CTGC) tarafından 220 milyar yuanlık yatırımla inşa edilen ve toplam 16 milyon kilovat kurulu güce sahip hidroelektrik santral, her biri 1 milyon kilovat kapasiteli 16 hidroüretim ünitesi ile donatılmış olup, dünyanın en büyük tek ünite kapasitesine sahiptir.

Tüm ünitelerin Temmuz 2022’de faaliyete geçmesi planlanıyor. Tesis her yıl ortalama 62,4 milyar kWh’nin üzerinde elektrik üretecek.