Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Bangladeş’in bağımsızlığa kavuşmasının 50. yıl dönümü nedeniyle Cumhurbaşkanı Abdul Hamid’e bir kutlama mesajı gönderdi.

Xi Jinping, mesajında, geride kalan 50 yıl içinde Bangladeş’in ekonomik ve toplumsal gelişme açılarından gözle görülür başarılar elde ettiğini, halkın yaşam seviyesini büyük ölçüde yükselttiğini ve dünyanın yoksullukla mücadelesine önemli katkılarda bulunduğunu belirtti.

Son yıllarda ikili ilişkilerde iyi yöndeki gelişme eğiliminin korunduğunu, stratejik karşılıklı güvenin günden güne pekiştirildiğini ve Kuşak ve Yol çerçevesindeki iş birliğinin sürekli olarak ilerletildiğini hatırlatan Xi Jinping, ikili dostluğun, Covid-19 salgınıyla mücadele sürecinde daha da güçlendiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Xi, “Çin-Bangladeş ilişkilerinin gelişmesine büyük önem veriyorum ve şahsınızla iki ülkenin kalkınma stratejilerinin entegre edilmesini güçlendirmeye, her alanı kapsayan iş birliğini derinleştirmeye ve ikili iş birliği ve ortaklık ilişkilerinde yeni sonuçlar alınmasını ilerletmeye hazırım.” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan, Çin Başbakanı Li Keqiang ve Dışişleri Bakanı Wang Yi de Bangladeşli mevkidaşlarına birer kutlama mesajı yolladı.