2022 Beijing Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Kış Oyunları için geri sayım başladı. Organizasyonun düzenlenmesine sadece 1 yıl kaldı.

Organizasyonla ilgili tüm faaliyetleri başından beri takip eden Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing Kış Olimpiyatları’na hazırlık çalışmalarında en ileri bilimsel ve teknolojik yöntemlerin kullanılması, Çin’de kış sporlarının gelişiminde bilimsel ve teknolojik inovasyon yollarının izlenmesi gerektiğini kaydetti.

Xi Jinping, son yıllarda, müsabakaların gerçekleştirileceği tesislerde defalarca incelemelerde bulundu. Xi, dört yıl önce başkent Beijing’deki tesislerin inşaatlarını ziyaret etmişti. Xi, bilimsel ve teknolojik yöntemlerin en iyi şekilde kullanılması gerektiğini vurgulamıştı.

Cumhurbaşkanı Xi, “Kış Olimpiyatları için en önemli temel çalışmalardan biri tesislerin inşası. Bu tesisler, sürdürülebilir, bilimsel, teknolojik, akıllı, yeşil ve tasarruflu gibi özelliklere sahip olmalı.” dedi.

Beijing Kış Olimpiyatları’nın düzenleneceği tesislere bakıldığında bilimsel ve teknolojik faktörler dikkat çekiyor.

Örneğin, başkent Beijing’deki eski demir çelik fabrikası temeli üzerinde kurulan rampa, yeni teknolojiye dayalı olarak sıfıra yakın karbon salınımı gerçekleştiren Devlet Sürat Pateni Tesisi, Başkent Spor Salonu vb. Covid-19 salgınının getirdiği ciddi sınamalara rağmen, tüm tesisler öngörülen tarihten bir yıl daha erken tamamlandı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2017 yılında, Zhangjiakou’daki tesislere yaptığı ziyarette, Kış Olimpiyat Oyunları’nı düzenlemenin, Çin’de kar ve buz sporlarının yaygınlaşmasını, ülkenin bu alandaki müsabaka seviyesinin yükselmesini sağlayacağını söyledi.

Diğer yandan, Kış Olimpiyat Oyunları’na hazırlık sürecinde ve organizasyon esnasında bilimsel ve teknolojik inovasyonun rolünün artması için çalışılıyor.

Yapay zekâ destekli sistemler ve rüzgâr tünel laboratuvarı gibi ileri teknolojiye dayalı yöntemler kullanılarak, sporcuların hazırlık çalışmalarında performansları artırılıyor.

Cumhurbaşkanı Xi, 18 Ocak 2021 tarihinde Ulusal Kayakla Atlama Merkezi’nde yaptığı incelemeler esnasında, Çin’in rekabetçi sporlardaki seviyesinin yükseltilmesi için bağımsız inovasyonun güçlendirilmesinin yanı sıra, en ileri bilimsel ve teknolojik metotların ülkeye çekilmesi gerektiğini vurguladı.