Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Pakistan’ın başkenti İslamabad’da Dünya Çevre Günü kapsamında düzenlenen etkinliklere tebrik mesajı gönderdi.

Xi mesajında, bu yıl Birleşmiş Milletler (BM) Ekosistem Restorasyonu On Yılı’nın başladığını ve Pakistan’ın ekosistem restorasyonu temasıyla Dünya Çevre Günü etkinliklerine ev sahipliği yapmasının büyük önem taşıdığını kaydetti.

İnsanlığın doğaya saygı göstermesi, doğa kurallarına uyması, doğayı koruması ve insan ile doğanın uyum içinde bir arada yaşamasının sağlanması çağrısında bulunan Xi, uluslararası topluma daha önce görülmemiş adımlar atarak, adil, makul ve iş birliği ile ortak kazanca dayalı küresel bir çevre yönetişim sistemi oluşturma, böylece insanlığın sürdürülebilir gelişimini ilerletme önerisinde bulundu.

Çin medeniyetinde insanlığın doğayla kaynaşarak gelişmesine önem verildiğine işaret eden Xi, Çin’e özgü sosyalizmin gelişme planına ekolojik medeniyet inşasının da dahil edildiğini anımsattı.

Xi, “Küresel ekolojik medeniyet inşasına katkıda bulunan ve önderlik eden Çin, çok taraflılığın hayata geçirilmesinde ısrar ederek, merkezinde BM’nin bulunduğu uluslararası sistemi ve uluslararası yasalar temelinde oluşturulan düzeni kararlılıkla savunmanın yanı sıra, küresel çevre yönetişiminin seviyesini yükseltmek için de çaba gösteriyor. Çin, bu yıl Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansı’nı düzenleyecek. Çin, ilgili taraflarla beraber, ekolojinin korunması konusunu müzakere ederek, küresel çevre yönetişimine yeni bir dinamizm katmaya, insanlık ile doğa arasında yaşam ortaklığı kurmaya ve güzel bir dünya inşa etmeye hazır.” ifadelerini kullandı.

BM, 1972 yılında 5 Haziran’ı Dünya Çevre Günü ilan etti. Dünya Çevre Günü’nün bu yılki teması ise ekosistem restorasyonu olarak belirlendi.