Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 44’üncü Dünya Miras Komitesi toplantısına bir kutlama mesajı gönderdi.

Xi Jinping, dünya kültür ve miraslarının insanlığın gelişmesinin ve evrim sürecinin önemli sonuçları olduğu gibi, farklı medeniyetler arasındaki iletişimi ilerletecek önemli bir taşıyıcı olduğuna işaret etti.

Xi, bu zenginliğin en iyi şekilde korunması, aktarılması ve kullanılmasının, insanlığın ortak sorumluluğu olmanın yanı sıra, insanlığın ve dünyanın sürdürülebilir şekilde gelişmesi için bir ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Xi, Çin’in diğer ülkeler ve UNESCO ile bu konudaki temas ve işbirliğini güçlendirmeye, medeniyetler arasındaki diyalog ve iletişimi ilerletmeye hazır olduğunu belirtti.

Çin’in dünya miraslarının korunmasına destek verdiğinin altını çizen Xi, insanlığın kültürel ve doğal hazinelerinin muhafaza edilmesine ve insanlık için kader ortaklığı oluşturulmasına katkı yapmayı sürdüreceklerini dile getirdi.

UNESCO’nun organizasyonuyla ve Çin’in ev sahipliğinde düzenlenen 44’üncü Dünya Miras Komitesi toplantısı, bugün ülkenin güneyindeki Fujian eyaletinin merkezi Fuzhou kentinde başladı.