Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Güney-Güney İş Birliğine Yardım Fonu ile Güney-Güney İş Birliği ve Kalkınma Enstitüsü’nün kurulmasının 5’inci yıl dönümü vesilesiyle bir tebrik mesajı yayımladı.

Xi Jinping Güney-Güney İşbirliği’ne Yardım Fonu’nun kurulduğu günden bu yana , gelişen ülkelerin Birleşmiş Milletler (BM) 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’ni hayata geçirmelerine, insani krizlerle mücadele etmelerine, yoksulluğu azaltmalarına ve kalkınmayı gerçekleştirmelerine destek verdiğini kaydetti.

Xi, Güney-Güney İş Birliği ve Kalkınma Enstitüsü’nün de Çin ile diğer gelişen ülkelerin birbirleriyle devlet yönetimi deneyimlerini paylaşmasına ve gelişen ülkelerin üst düzey vasıflı devlet görevlisi yetiştirmesine katkıda bulunduğunu anımsattı.

Xi, fon ile enstitünün Güney-Güney iş birliğinin geliştirilmesinde önemli rol oynadığına dikkat çekti.

Çin’in gelişen ülkelerle birlikte Güney-Güney iş birliğinin potansiyelini geliştirmeye ve kalkınma fırsatlarından ortaklaşa yararlanmaya hazır olduğunu vurgulayan Xi, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Güney-Güney İş Birliğine Yardım Fonu’nun gelişen ülkelerin sürdürülebilir kalkınma gerçekleştirmesine yardım sağlamaya devam etmesini bekliyorum. Güney-Güney İş Birliği ve Kalkınma Enstitüsü’nün de gelişen ülkeler için üst düzey vasıflı personel yetiştirme merkezi ile araştırma ve iletişim platformları inşasını hızlandırarak, insanlık için kader ortaklığı oluşturulmasına daha büyük katkı yapmasını temenni ediyorum.”

Güney-Güney İş Birliğine Yardım Fonu ile Güney-Güney İş Birliği ve Kalkınma Enstitüsü’nün kurulmasının 5’inci yıl dönümü bugün Beijing’de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.