Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamında Asya-Pasifik bölgesindeki uluslararası iş birliğini güçlendirmeyi amaçlayan üst düzey bir toplantıya yazılı mesaj gönderdi.

Xi Jinping, mesajında, Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ni ortaklaşa inşa etme çağrısını ortaya koyarak, İpek Yolu ruhunu devam ettirmeyi, diğer ülkelerle birlikte açık bir iş birliği platformu kurmayı, böylece çeşitli ülkeler arasındaki iş birliğine ve bu ülkelerin kalkınmasına güç katılmasını amaçladığını kaydetti.

Sekiz yıllık süreçte, Çin ile 140 ülke arasında “Kuşak ve Yol” kapsamında işbirliği anlaşmaları imzalandığını hatırlatan Xi, tarafların politika belirleme konusundaki temasları güçlendirmenin yanı sıra, altyapı bağlanırlığını artırdığına, ticaret kanallarının ve finansman yollarının açıklığını genişlettiğine işaret etti.

Bu süreçte, ilgili ülkelerin halkları arasındaki karşılıklı anlayışın güçlendirilerek bir dizi somut iş birliği ve halka doğrudan yarar sağlayacak projeler başlatıldığına dikkat çeken Xi, ülkelerin kapsamlı ve entegre bağlanırlık ile ortaklık ilişkileri kurduğunun da altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Xi, aniden patlak veren Covid-19 pandemisi karşısında çeşitli ülkelerin karşılıklı olarak yardımlar sağlayarak, Kuşak ve Yol’un inşasını ilerletmeyi sürdürdüğüne, bu suretle uluslararası topluma güven ve pozitif enerji aşıladığına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Xi, mesajında Kuşak ve Yol’un inşasında açıklık, yeşil, temiz yönetim ve iş birliği ilkelerinde ısrar edilerek, sürdürülebilir iş birliği hedefine ulaşılmasının amaçlandığını vurguladı.

Mesajında, yeni bir kalkınma aşamasına giren ve yeni bir kalkınma konsepti hayata geçiren Çin’in, Kuşak ve Yol kapsamındaki iş birliği ortaklarına daha fazla piyasa, yatırım ve büyüme fırsatları sunduğuna işaret eden Xi Jinping, taraflarla daha sıkı ortaklık ilişkileri tesis edilmesi için ortak çaba harcamaya hazır olduklarını kaydetti.