11 Ağustos Ordu Günü yaklaşırken, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu, dün Partinin halk ordusu üzerindeki mutlak liderliğinde ısrar edilmesi ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun kuruluşunun 100. yıldönümü için ortaya koyulan hedefler için çaba harcamasına odaklanan bir toplantı düzenledi.

Toplantıya başkanlık eden ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, ordu kuruluşunun 100. yıldönümü için ortaya koyulan hedeflerin gerçekleştirilmesinin güçlü bir ulus ve ordu için verilen önemli bir karar ve ulusal güvenlik ve genel kalkınma durumunu ilgilendiren önemli bir görev olduğunu kaydetti.

Xi, toplantıda ÇKP Merkez Komitesi ve ÇKP Merkezi Askeri Komisyonu adına Çin Halk Kurtuluş Ordusu, Çin Halk Silahlı Polis Birliği ve Halk Milisleri’ne bayram dileklerini aktardı.

Ordunun ulusal egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını koruma kabiliyetinin yükseltilmesi, savunma ve orduda modernizasyonun gerçekleştirilmesiyle özetlenebilen hedeflerin ordu inşasını ilgilendiren derin bir değişim olduğunu vurgulayan Xi Jinping şu önerilerde bulundu:

-İnovasyon güçlendirilerek kalkınma kavramları değiştirilerek yüksek nitelikli gelişim güvence altına alınmalı.

-Kendi gücüne dayalı yüksek seviyeli bilim ve teknoloji ilerletilerek bu alandaki inovasyonun ordu inşasına destekleyici rolü çalıştırılmalı.

– Ulusal savunma ve ordudaki reform ilerletilmeli.

– Askeri yönetimdeki devrim ilerletilerek askeri sistemlerin operasyonu ve ulusal savunma kaynaklarının kullanımının verimliliği iyileştirilmeli.

– Askeri personelin yetenek ve kalitesi ile yapısal düzeninin seviyesi yükseltilerek kalifiye elemanlar kadrosu genişletilmelidir.