Haber: CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Davos Zirvesi’nde pandemi, küresel ekonomi ve uluslararası ilişkilere dair önemli mesajlar verdi. Xi, salgına karşı küresel birlik, ekonomide sorumlu yaklaşım çağrısı yaparken siyasi alanda hegemonya ve zorbalığa karşı meydan okuma çağrısı yaptı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2022’nin uluslararası ilk seslenişini Davos Zirvesi aracılığı ile yaptı. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) ve ekonomik belirsizliğin artırdığı belirsizlik atmosferinde konuşan Çin lideri Xi jinping, kamuoyuna iyimser mesajlar verdi.

Dünya Ekonomik Forumu şemsiyesi altında düzenlenen zirvede konuşan Xi, küresel dayanışmanın pandemi ile mücadelede tek yol olduğunun altını çizdi. Xi “Dünyanın momentumu ilerleme ya da gerilemedir. Çelişkiler olmadan hiçbir şey olmayacaktır. Uzun tarih döngülerinden ders almalı ve yeni fırsatları keşfetmeliyiz. Önce iş birliğini benimsemeli ve pandemiyi birlikte yenmeliyiz.” diye konuştu.

BAĞIŞIKLIK VE KALKINMA UÇURUMU İLE MÜCADELE

Ülkelerin birbirini suçlamasının salgınla mücadelede dikkatleri dağıtacağını söyleyen Xi, “Ancak büyük gemiler fırtınalara göğüs gerecek kadar cesurdur.” benzetmesi ile uluslararası toplumu bir araya gelmeye çağırdı. Çin lideri küresel bağışıklık açığını kapatmak için Afrika kıtasına 1 miyar doz aşı sevk edeceklerini, ASEAN ülkelerine ise 150 milyon doz bağışlayacaklarını ilan etti.

Covid-19’la mücadelenin ekonomik toparlanmaya ilişkin çabaları kapsadığına vurgu yapan Çin Cumhurbaşkanı Xi, gelişmekte olan ülkelerin “kalkınma uçurumundan” sorumlu oldukları mesajın verdi. Xi, Beijing yönetiminin ekonomiler arasında köprü olacağı taahhüdünde bulundu ve “Duvarlar örmeyelim, bariyerleri kaldıralım. Dışa açılmalı ve daha fazla bütünleşmeliyiz.” dedi. Xi ayrıca küresel enflasyonun yükseldiğini anımsatarak tedarik zincirlerini güvence altına alma ve dijital ekonomide prensipleri belirleme teklifini yineledi.

HEGEMONYANIN TÜM TÜRLERİNE MEYDAN OKUNMALI

Çin lideri Xi Jinping, sanal zirveye yolladığı mesajda uluslararası ilişkilerin yaşadığı çıkmazlara da değindi. Xi, Soğuk Savaş zihniyetinin acilen terk edilmesi ve küresel toplumun hegemonyanın “tüm türlerine” karşı çıkması gerektiğini dile getirdi. Xi, bu bağlamda şunları kaydetti:

“Tarih defalarca kez meydan okumaların sorunları çözmediğini gösterdi. (Bu eğilim) sadece yıkıcı sonuçlara davetiye çıkarır. Korumacılık ve tek taraflılık kimseyi korumaz, başkalarının olduğu kadar bunu yapanların çıkarlarına da zarar verir. Bundan daha kötüsü olan hegemonya ve zorbalık ise tarihin akışına terstir.”

ABD MEDYASI TAKİP EDİYOR

Bir hafta sürece Davos Zirvesi, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin medyası tarafından dikkatle takip ediliyor. ABD’nin CNBC sitesi, Xi Jinping’in “hegemonya karşıtı” çağrılarını manşete taşırken, yaptırımlar ve Taiwan adası uzlaşmazlığının ilişkileri 1970’den bu yana görülmemiş düşük bir seviyeye çektiğini savundu.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Davos’taki ilk konuşmasını 2017’de yapmıştı. Ekonomide küreselleşmenin tarihin eğilimi olduğunu söyleyen Xi, “Beğenin ya da beğenmeyin, küresel ekonomi kaçamayacağınız bir okyanustur. Ekonomiler arasındaki sermaye, teknoloji, ürün ve insan akışını kesmek, okyanustaki suları göllere ve derelere geri yönlendirmek kesinlikle mümkün değildir.” ifadelerini kullanmıştı.