CGTN / Ivan Melnikov

Rusya, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 100. yıl dönümünde başkent Beijing’de düzenlenen bir dizi etkinliği ve Çin’den gelen tüm haberleri yakından takip etti. Bu durumun Rus televizyon kanalları ve sosyal medyasının önemli bir parçası haline gelmesi, kutlamaya kendimizi kaptırdığımız hissi verdi ve Çin halkı ile birlikte kutlamaların ve ilham verici atmosferin keyfini çıkardık. 

“100”ün oluşturulmasında Tian’anmen Meydanı’nın üzerinde uçan askeri uçakların performansı ve çarpıcı kültürel gösterisine tanıklık ettik ayrıca Çin kentlerinin modern, canlı ve teknolojik olarak gelişmişliğiyle ilgili video görüntülerini izledik. İnsanların yüzündeki mutluluğu gördük. Bundan derinden etkilendim. Tüm görüntüler, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in konuşmasının içeriğini kafada canlandırmak için çalıştı veya aslında konuşmanın gerçekçi bir somutlaşmasıydı.   

Xi’nin konuşması dönüm noktası niteliğinde ve tarihi bir konuşma oldu. Farklı başarıların ve önemli siyasi değerlendirmelerin derin analizini kapsayan zengin ve etkili bir konuşmaydı. Konuşmanın, kutlamanın en önemli ögesi olduğuna inanıyorum.

Xi’nin muhteşem konuşmasından, Çin ile Çin halkının bugün zirveye ulaşmak için katettiği zorlu ve dramatik yolu öğrendik. Özellikle, onun “emperyalizm, feodalizm ve bürokratik kapitalizmin üç dağını devirmek ve insanları ülkenin efendisi yapan Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşu” konusundaki etkili ve doğru ifadesinden etkilendim.

Xi konuşmasında, Çin’de sosyalizmin dönüşümünün resmini ustalıklı bir şekilde çizdi. “Büyük bir dönüşten”, “tarihi sıçramaya” ve “tarihi dönüşüme” sosyalist inşayı Çin halkının inançları ve değerleriyle uyumlu bir şekilde bütünleştiren ve bir dizi “riskin ve güçlüğün” üstesinden başarılı bir şekilde gelen bir modeli detaylandırdı ve reform ile dışa açılma politikasını, piyasa ekonomisinin unsurlarıyla ve sosyalist modernizasyon göreviyle birleştirdi. 

“ÇATIŞMA” DEĞİL “İŞ BİRLİĞİ”

Başarının anahtarı, Marksizm anlayışını kavrayan Çin Cumhurbaşkanı Xi tarafından açıklandı. “Daha önce ifade edildiği gibi,’Temel seviyede, Parti’mizin kabiliyeti ve Çin karakterli sosyalizmin gücü Marksizm’in işe yaradığı gerçeğine dayandırılabilir’.” 

Ayrıca ÇKP’nin tarihi rolünün tanınması da söz konusudur: “Parti, tarih ve halk tarafından seçilmiştir. Parti’nin liderliği, Çin karakterli sosyalizmin özelliğini tanımlar ve bu sistemin en büyük gücünü oluşturur. Parti’nin ve ülkenin temeli ve can damarı ile tüm Çin halkının refahının ve çıkarlarının bağlı olduğu en önemli noktadır.”

Çin liderinin ilham verici kendine özgü çizgisi var; “İnsanlar gerçek kahramanlardır, tarihi yaratanlar onlardır.” Xi Jinping, bütün bunları gelecekte başarının garantisi olarak görüyor.

Çinli dostlarımız adına en içten dileklerimizle mutluyuz. Geçen yüzyıl boyunca, ÇKP, Ekim Devrimi etkisi altında ortaya çıkan ve Çin tarihinde önemli bir rol oynayan fikir ile gelenekleri kendine güvenerek ilerletmiştir. Sovyetler Birliği’nin ÇKP’nin ilk günlerinde sağladığı yardım ve daha sonra Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşu karşılığını aldı. 

Bugün Rusya-Çin ilişkilerinin her iki tarafın da birçok konuda aynı veya benzer konumda olduğu tüm zamanların en yükseğinde bulunduğu bir dönemde Çin Cumhurbaşkanı Xi’nin şu önemli açıklamasını samimiyetle destekliyoruz: “Parti, barış, kalkınma, tarafsızlık, adalet, demokrasi ve özgürlüğün ortak insani değerlerini geliştirmek için tüm barışsever ülkeler ve halklarla birlikte çalışmaya devam edecek. Çatışma yerine iş birliğini desteklemeye, kapılarımızı kapatmak yerine açmaya ve sıfır toplamlı oyunlar yerine karşılıklı çıkarlara odaklanmayı sürdüreceğiz. Hâkimiyet ile güç siyasetine karşı duracağız ve tarihin çarklarını aydınlık ufuklara doğru çevirmek için mücadele vereceğiz.”