Xi Jinping: “40 yıldan fazla bir süredir ilçelerde, şehirlerde, illerde ve Çin’in merkezi hükümetinde çalışıyorum. Ve yoksulluğun azaltılması, her zaman işimin hayati bir parçası olmuştur.”

Xi Jinping, Fujian eyaletinin Xiamen şehri, Ningde bölgesi ve Fuzhou şehrinde 17 yıldan fazla çalıştı. Ningde’da Çin Komünist Partisi (ÇKP) Sekreteri olarak görev yaptığı esnada, düşüncelerini Yoksulluğun Azaltılması başlıklı kitabında derledi.

Cumhurbaşkanı Xi: “Fujian eyaletinin Ningde bölgesinde çalışırken eski bir sözden çok etkilendiğimi hatırlıyorum: ‘Bir anne evladına, bir kardeş kardeşine nasıl davranırsa, iyi bir lider de halkına öyle davranmalıdır. İyi lider açlıktan ölen insanların sesine kayıtsız kalamaz. Acı çeken birilerini görse derin üzüntü duyar.’”

Xi’nin yoksulluğu azaltma çabaları: Xiadang nahiyesine üç ziyaret_fororder_无标题

Dönemin ÇKP Ningde Sekreter Yardımcısı Chen Zengguang, Xi’nin Ningde’ya gelişini şöyle anlatıyor:

“Ningde bölgesine dokuz ilçe ve bir şehir bağlı, o zamanlar Ningde eyaletin en az gelişmiş bölgelerinden biriydi. Xi Jinping, ÇKP Ningde Sekreteri olduğunda sadece 34 yaşındaydı. Gelişi başkalarından farklıydı, karşılama töreni düzenlenmedi, Xi Jinping o gün konuşma da yapmadı. Bunun yerine basit, küçük bir toplantı düzenledi ve bir fikir alışverişinden birkaç gün sonra ilgili hükümet birimlerinden yetkilileri kırsal alanlara götürdü. Dokuz ilçenin tamamını ziyaret etmemiz bir aydan fazla sürdü. Xi, yoksulluğun azaltılmasının önceliklerimizden biri olması ve büyük bir azim ve adanmışlık ruhuyla uzun vadeli çabalar göstermemiz gerektiğini söyledi.

Ningde’deki görev süresi nispeten kısaydı, sadece bir yıl 11 ay sürdü. Xi Jinping bu kadar kısa süre içinde 124 ilçeden 123’ünü ziyaret etti. Bunlara toplu taşıması olmayan en fakir dört ilçeden üçü de dâhildi. Xiadang nahiyesi bunlardan biridir. 19 Temmuz 1989’da Xi liderliğindeki 30’dan fazla hükümet yetkilisi araba ile Shouning ilçesine gitti. Bizi Chatouban’a götüren bir cipe geçtik. Sonra yol olmadığından araçlardan inip yürümek zorunda kaldık.

Kıvrımlı ve dar bir yol bizi Xiadang nahiyesine götürdü. Burası, asfalt yol, musluk suyu, sermayesi ve ofis binaları olmayan, kaynakların az olduğu bir yer.

Xi’nin yoksulluğu azaltma çabaları: Xiadang nahiyesine üç ziyaret_fororder_3

Dönemin ÇKP Xiadang Sekreteri Liu Minghua, Xi’nin yoksullukla mücadele çabaları hakkında şöyle konuşuyor:

“Xi üçüncü kez Xiadang’ı ziyaret ettiğinde ÇKP Fujian Eyalet Sekreter Yardımcısı olmuştu. O gün şunları söylemişti: ‘Yedi yıl sonra tekrar Xiadang’a döndüm, bunca zamandır buradaki insanları düşünüyordum. Bugün büyük bir hediyeyle geldim: Bir milyon yuan. Xiapingfeng köyüne bir köprü inşa etmek için 100 bin yuan, üretimi kolaylaştırmak için 100 bin yuan ve geri kalan 800 bin yuan de bir otoyol inşa etmek için. Bizi komşu Zhejiang eyaletine bağlayan bir yol da yapıldı ve bundan sonra ulaşım bir sorun olmaktan çıkıyor. Artık kendi özel tarım ürünlerimiz var, turizm ve çay yetiştiriciliği sektörlerini geliştirdik, portakal da satıyoruz. Hayatımız daha iyi hale geldi.’

2018 yılında 177 haneden 504 köylünün tamamı yoksulluktan kurtarıldı. 2019’da yıllık ortalama gelirimiz 70 kat artarak 14 bin 777 yuan’a ulaştı. Temmuz 2019’da Genel Sekreter Xi’ye bir mektup yazdık ve cevabını 4 Ağustos 2019’da aldık.”

Chen, sözlerine şunları ekledi:

“Xi Jinping, Xiadang’ı üç kez, Shouning’i dokuz kez ziyaret etti, bu oldukça takdire şayan. Ningde halkını gerçekten önemsiyor. Xi, Ningde’dan ayrıldıktan sonra görevini ben devraldım. O güne kadar yerel halkın yüzde 94’ü yoksulluktan kurtulmuştu.

Fujian eyaleti yoksullukla mücadele hedefini 1997’nin sonunda öngörülen tarihten üç yıl önce gerçekleştirdi ve böylelikle eyaletteki aşırı yoksulluk durumu ortadan kalktı.

Xi, 1999 yılında CCTV’ye verdiği demeçte şunları söyledi:

“Halkımız için bir şeyler yapabilmek bize heyecan veriyor. Bu büyük bir motivasyon. Fujian, ‘talih’ anlamına geliyor. Fujian mutluluğun var olduğu bir yerdir. Mutlu dağlar, mutlu sular ve mutlu insanlarla doludur…”