Fujian, 1996 yılında Ningxia’da yoksulluğun azaltılması için ortak çalışma grubu kurdu. Xi Jinping, grup lideri görevini aldı.

Nisan 1997’de Xi Jinping Ningxia’da incelemelerde bulundu.

Ningxia’daki yerel halkın zorlu yaşamı karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Xi Jinping, “Fakir yerlere gittim, hatta oralarda yaşadım. Ancak 1990’larda bu kadar yoksul ve zor koşullar altında bir yerin olabileceğini düşünmemiştim.” ifadelerini kullandı.

Xi’nin yoksullukla mücadele çabaları: Fujian-Ningxia işbirliği modeli

O dönem Fujian’de görev yapan Xi Jinping, Fujian’in Ningxia’ya yardım çalışmalarına başkanlık etti. Çin’in en yoksul yerlerinden biri olan Xihaigu’nun ekonomisi tek bir sektöre dayalıydı. Fujian’in yardımıyla bölgedeki yerel koşullara uygun diğer sektörler geliştirilerek yoksulluk azaltıldı.

Xi’nin yoksullukla mücadele çabaları: Fujian-Ningxia işbirliği modeli_fororder_3

2019 itibarıyla Ningxia’da 937 bin kişi yoksulluktan kurtarıldı, yoksulluk oranı yüzde 0,47’ye düştü, yoksul bölgelerde çiftçiler için kişi başına düşen harcanabilir gelir 10 bin 415 yuan’ı buldu.

Xi’nin yoksullukla mücadele çabaları: Fujian-Ningxia işbirliği modeli_fororder_4

1996’dan beri, 180 memurdan oluşan 11 grup ve 2 binden fazla uzman, akademisyen ile gönüllü Ningxia’da yoksullukla mücadele çalışmalarına katılıyor. Çabaları karşılık gördü ve ekip 3 Temmuz 2020 tarihinde Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Tanıtım Dairesi tarafından “çağın rol modeli” unvanıyla onurlandırıldı.