Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nden 21 yaşındaki Turfanlı kız Kelbinur Kurban, 2000 yılında Xinjiang Turfan Mesleki Okulu’nun E-ticaret Bölümü’nden mezun olduktan sonra babasının kurduğu ticaret firmasına girip staj yapmaya başladı. Ancak firmada çalıştıktan 4 ay sonra babasının yerine geçip firmanın CEO’su oldu. Kelbinur bu görevin yükünü kaldırabilir mi?

Kelbinur’a bunu fazla düşünme zamanı verilmedi. Sabah saat 10.00’da yoğun çalışmaya başlayan Kelbinur, babası Kurban Mettohti ile beraber stokları kontrol etti, internetten halı satış durumunu takip etti, halı fabrikasında personelleriyle konuştu…

Kelbinur’un babası birkaç yıl önce Turfan kentinde el yapımı halı fabrikasını kurduğunda yerel belediyeden arazi seçimi ve prosedür işlemleri konularında destek sağladı. Kelbinur bunun için belediyeye minnetar. Bu Kelbinur’un firmayı daha da geliştirmesinin itici gücü oldu.

Kelbinur’un yönettiği yüzölçümü 5 bin metrekarelik ve yıllık geliri 15 milyon yuanlık firma, Atlas İpeği’nden yapılan malzemeler ve halılarla ilgili tasarım, üretim ile satış ticaretini yapan bir firma. Kelbinur sadece kendi firmasını iyi yönetmek değil aynı zamanda kendi halı fabrikası ile daha fazla kişiye istihdam sağlarken geleneksel halı tekniklerini sürdürmeye çalışıyor.

Kelbinur, muhabirimize şunları aktardı:

“El yapımı halı yapıyoruz. Bu halı yapımı tekniğini gelecek nesile aktarmaya çalışıyoruz. Halı yapımında yüksek teknik gerekiyor. Bu nedenle yeni çalışan personellere özel eğitim veriyoruz. Şu an 34 personel var ve bu personelerden üçte biri engelli.”

Kelbinur’un anlattığına göre, firması Turfan Tekstil Teknik Geliştirme ve Eğitim Üssü oldu ve fabrikasında yılda 150 metrekarelik el yapımı halı üretilebiliyor.

Öğle civarında fabrikanın zemin katındaki sergi salonuna ülkenin iç kesiminden turistler geldi. Kelbinur turistlere sergi salonunu gezdirdikten sonra birinci katta bulunan halı müzesine getirdi. İlginç olan müzenin üstündeki katta geleneksel bir pansiyon da bulunuyor. Kelbinur bu konuda “İlk zamanda sadece bir folklor müzesini kurmayı planlamıştım sonra üretim, satış ve geziden oluşan bir komple hizmetini kapsayan bir paket planını yaptık. Böylece ticaretimiz de günden güne daha iyi oldu.”

Kelbinur, sözlerini şöyle noktaladı:

“Eskiden müşterilerin bize gelmelerini bekliyorduk. Ürünlerimizi daha fazla yere götürüp daha fazla müşteriye tanıtmak istiyorum. Bu benim hedefim.”