Xinjiang Futbol Derneği Başkan Yardımcısı ve Xinjiang Gençlik Antreman Ekibi Direktörü Sun Jihai, kısa süre önce verdiği bir röportajda, Batılı ülkelerin yarattığı Xinjiang pamuk olayının akıl dışı olduğunu söyledi.

Eski bir Çin milli futbolcu olan Sun Jihai, 1998 yılında yurtdışı kariyerine başlamak için İngiltere’ye gitmiş, İngiltere Premier Lig Crystal Palace takımı, Premier League Manchester City takımı ve Sheffield United’da forma giymişti. Daha sonra yurda dönen Sun, 2019’da resmi olarak Xinjiang Futbol Derneği başkan yardımcılığını ve Xinjiang Gençlik Antreman Ekibi’nin direktörlüğünü üstlenmeye başladı.

Son yıllarda iş nedeniyle sık sık Xinjiang’da bulunan Sun, “2018’den önce Xinjiag’a hiç gitmemiştim, ancak Xinjianglı arkadaşımdan Xinjiang’la ilgili bir sürü bilgi aldım.” dedi.

2018’den sonra Sun Jihai, Xinjiang Spor Bürosu ve Xinjiag Futbol Federasyonu ile iş birliği yaparak teknoloji ve büyük veriyi içeren gençlik antreman sistemini Xinjiang’a getirerek bölgede çok sayıda yeri ziyaret etti ve Uygurlar dahil çeşitli etnik gruplardan insanlarla arkadaşlık kurdu.

Sun Jihai, “Uygurların güler yüzleri ve yaşama gösterdikleri aktif tutumu görünce, onları Batılı ülkelerin iddia ettiği soykırım, zorunlu kısırlaştırma ve zorunlu çalıştırma ile nasıl eşleştirebilirsiniz ki.” diye konuştu.

Xinjiang Futbol Derneği’nin antrenörlerinden takım üyelerine kadar %90’ından fazlasının Uygur olduğuna işaret eden Sun Jihai, onların bölge dışından gelen antrenör ekibiyle birlikte çalışarak futbola büyük heves gösterdikleri ve geleceğe umutla baktıklarını belirtti.

Batılı ülkelerin dediği sözde zorunlu kısırlaştırmanın tamamen asılsız olduğuna değinen Sun Jihai, “Ekibimizdeki Uygur koçları arasında ailesinin tek çocuğu olan çok az. Genellikle üç kardeşleri vardır, bazı ailelerde dört kardeş vardır.” ifadesini kullandı.

Sun, Batılı ülkelerin, yaptıkları iğrenç şeyleri ve gangster mantığını Xinjiang hakkındaki varsayımlarına yansıttığını, tıpkı o zamanlarda siyah köleleri pamuk toplamaya zorladıkları akla gelince Xinjiang’da da aynı şeyin olduğunu düşündüklerini dile getirdi.

Sun, “İnternette görülebilen makineli pamuk toplamayı gösteren fotoğraflar, Batılı ülkeleri sessiz hale getirebilir. Onlar, Çin’deki yolsullukla mücadele çabaları ve Xinjiang’a yardım çalışmalara hiç dikkat etmediler.” dedi.

Sun, “Kasım 2018’de futbolu araştırmak için Xinjiang’a gittim. İli’den Kaşgar’a ve Hotan’a kadar, yardım yapmak için Çin’in çeşitli yerlerinden Xinjiang’a gönderilen sayısız kadro ve öğretmenle tanıştım, onlar Xinjiang’da yoğun bir şekil çalışmaktadır. Ülkedeki çeşitli eyaletlerden Xinjiang’a gönderilen yardım bütçe miktarı çok büyüktür.” dedi.

Sun, “özellikle Kaşgar’ın Konaşehir ilçesine, Guangdong eyaleti yardım ederken, futbol ve aslan dansı yerel çocukların spor faaliyetlerine ekledi. Finansal destek ve teknik desteğine ek olarak, spor açısından Xinjiang’a yardım sağlamak Uygur çocuklara gerçek mutluluğu sağladı.” dedi.

Batı ülkelerinin bu kez Xinjian pamuğu bahanesiyle Çin’e iftira atmasına değinen Sun, Batılı ülkelerin hiç değişmediğini, ancak Çin’in artık 100 yıl önceki Çin olmadığını söyledi.